Ο Πανελευσινιακός ήταν… ανηλεής στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε τον Κολοσσό Ρόδου με 97-69 για την πέμπτη αγωνιστική της Α1. Φαγιέ (24π.), Τζόουνς (15π.) και Τέρνερ (15π.) ήταν εξαιρετικοί στο παιχνίδι τους και στέρησαν από τους «θαλασσί» την παρθενική νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στα πρώτα δύο λεπτά «έτρεξαν» ένα σερί 0-8 με διαδοχικούς πόντους από Όσμπι, Παπαντωνίου και Σίμπσον. Φαγιέ (5π.) και Ράλεϊ Ρος (3π.) για τους «νεοφώτιστους», έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με 8 αναπάντητους πόντους σε λιγότερο από δύο λεπτά. Η ομάδα του Κολοσσού πατούσε καλύτερα στο παρκέ και παίρνοντας 11 πόντους από τον πάγκο, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 20-26 ,στο τέλος της πρώτης περιόδου. Είναι χαρακτηριστικό στοιχείο πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/4 αιφνιδιασμούς, στα πρώτα δέκα λεπτά.

Ο Μουχάμεντ Φαγιέ (9π.) ήταν εξαιρετικός και προσπαθούσε να κρατήσει τον Πανελευσινιακό κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα σερί 9-0 να προσπεράσουν στο σκορ και προηγήθηκαν έτσι με 31-28, χάρη σε 5 συνεχόμενους πόντους του Δήμου Αβραμίδη, 6 λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ο αγώνας από εκεί και έπειτα πήγαινε πόντο-πόντο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τους παίκτες του Βασίλη Φραγκιά να είναι στο συν 3 (39-42). Φαγιέ, Τσάμης και Όσμπι οδηγούσαν τις ομάδες τους, έχοντας από 9 πόντους έκαστος, ενώ στην κατά τα άλλα ισορροπημένη στατιστική, οι νησιώτες είχαν 20 ριμπάουντ, έναντι 11 των αντιπάλων τους.

Το προβάδισμα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου άλλαξε χέρια 6 φορές σε λιγότερο από 3 λεπτά, κάπου εκεί όμως οι «νεοφώτιστοι» με ένα 10-0 μετέτρεψαν το 47-48, σε 57-48 χάρη κυρίως στον εξαιρετικό Λάρι Τέρνερ (15π., με 7/9 δίπ.). Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα πατούσαν πολύ καλύτερα στο παρκέ του κλειστού της Ελευσίνας και με τρίποντο του Ρομπ Τζόουνς (10π.) και κάρφωμα του Μουχάμεντ Φαγιέ (16π.) κατάφεραν να μπουν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με τη μέγιστη διαφορά των 14 πόντων (68-54). Το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 29-12.

Το… μομέντουμ του αγώνα άνηκε ολοκληρωτικά στον Πανελευσινιακό, με τους Αμερικάνους Τζόουνς (13π.) και Τέρνερ (15π.) και τον Σενεγαλέζο Φαγιέ (18π.) να κάνουν πραγματικό πάρτι στη ρακέτα του Κολοσσού. Η διαφορά στο 34’ έφτασε τους 19 πόντους (79-60) και κάπου εκεί τα όνειρα των «θαλασσί» για την πρώτη φετινή νίκη στην Α1, έσβησαν. Το παρκέ έγινε… κατηφορικό και το εντυπωσιακό 97-69 έφερε τον Πανελευσινιακό στο 3-2 και βύθισε ακόμη περισσότερο (0-5) τον Κολοσσό, στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Μουχάμεντ Φαγιέ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές σημειώνοντας 24 πόντους, ενώ για τους ουραγούς της Α1, ο Μπαμπάλε Όσμπι είχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 39-42, 68-54, 97-69.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 8 (2), Αράπης, Ράλεϊ Ρος 14 (6/6δίπ.), Δημάκος, Τζόουνς 15 (3/5 τρίπ., 6/6β., 5ρ., 3ας.), Φαγιέ 24 (9/15δίπ., 1/3τρίπ., 3/4β., 5ρ.), Μελισσαράτος, Τέρνερ 15 (7/9δίπ., 1/2β., 3ρ.), Μάντζαρης 11 (3/4δίπ., 1/1 τρίπ.,3ας.) , Αβραμίδης 6 (2).
Κολοσσός ΒΑΠ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 9 (1/1 τρίπ.,4 ας.), Ραμ 2, Ματσαμάς, Γεωργαλής 5 (1), Σμιθ 8 (4ρ.), Στεφανίδης 4, Σίμπσον 10, Τσάμης 11 (1), Προύιτ 3(1), Όσμπι 17 (7/14δίπ., 3/4β., 9ρ.).