Σημαντική νίκη πέτυχε στην έδρα του το Ρέθυμνο, με την ομάδα της Κρήτης να επικρατεί με σκορ 91-84 κόντρα στον ΓΣΛ Φάρο. Οι γηπεδούχοι με το αποτέλεσμα αυτό, έβαλαν γερές βάσεις για την παραμονή της στην κατηγορία και τη νέα σεζόν, έχοντας ρεκόρ πλέον 8-12. Από την άλλη η ομάδα του Σκουρτόπουλου υποχώρησε στο 7-13 και είναι ακόμη όλα ανοιχτά στην υπόθεση της παραμονής. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκούντουιν με 15 πόντους, ενώ μεγάλες βοήθειες έδωσε και ο Γιαννόπουλος με 14 πόντους. Από πλευράς ηττημένων αυτός που ξεχώρισε, ήταν ο Μπαρτ με 29 πόντους.

Το Ρέθυμνο μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και κατάφερε να στα πρώτα λεπτά του αγώνα να τρέξει ένα σερί 8-0, ενώ λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Ντάνιελς με εύστοχο σουτ τριών πόντων, έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στους γηπεδούχους (25-13). Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αύξησαν κι άλλο την διαφορά, με τον Στεφανίση να δίνει αέρα 16 πόντων (34-18). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έβγαλαν αντίδραση, με τους παίκτες του Σκουρτόπουλου να τρέχουν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 2-19, παίρνοντας παράλληλα το προβάδισμα (36-37), ενώ τελικό σκορ του ημιχρόνου ήταν το 46-44.

Στην επανέναρξη οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν πολλές, με την ομάδα του Γυμναστικού να είναι αυτή που έκλεισε την τρίτη περίοδο με το υπέρ της σκορ 65-64. Το Ρέθυμνο στο τελευταίο μέρος του αγώνα παρουσιάστηκε διαφορετικό και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στους 7 πόντους (76-69) περίπου 5 λεπτά πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν και πάλι να βάλουν “φωτιά” στο παιχνίδι, με τον Μπαρτ να μειώνει στους τρεις πόντους (85-82), ενα λεπτό περίπου πριν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι όμως λειτούργησαν ψύχραιμα και με καλή άμυνα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη τελικά με σκορ 91-84.

Δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουϊν 15, Μούντι 7 (2), Λι 10, Άρμστεντ 12, Χόμπσον 11 (1), Ντάνιελς 12, Κώττας, Χριστοδούλου, Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 14 (2).

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 8 (1), Σάφτεανααρ 13, Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1), Παπαμακάριος, Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Μαραγκός 4, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 29 (3).