15/01/2012 (20:53)

Με τον Κρίστμας να πετυχαίνει 27 πόντους, εκ των οποίων οι 17 στην τρίτη περίοδο, το Ρέθυμνο πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ικάρου με 91-84. Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, καθώς στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Καλλιθέας είχε τον έλεγχο, όμως το επιθετικό μπλοκάρισμα της τρίτης περιόδου, της στέρησε τη νίκη.
Πέρα από τον Κρίστμας διακριθηκε και ο Ράιτ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από τον Ικαρο ο Μπάξτερ είχε 21 πόντους με 5/6 τρίποντα, απόδοση η οποία δεν αρκούσε για τη νίκη…

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και με καλάθια των Μπεκ, Μπάξτερ και Μπέινς προηγήθηκαν με 9-0 στο 4′. Το Ρέθυμνο ισορρόπησε την κατάσταση, όμως η διαφορά συνέχισε να μένει στην πλευρά του Ικάρου, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρωτο δεκάλεπτο προπορευόμενος με 20-15.

Οι Κρητικοί αντέδρασαν στη συνέχεια και όχι μόνο μείωσαν, αλλά πήραν και προβάδισμα με τρίποντο του Παπανικολάου (31-30), πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Παρουσιάζοντας εξαιρετικά ποσοστά από τα 6μ75 (6/9 στο ημίχρονο) και με τους Σκορδίλη, Μπάξτερ αιχμές, οι Καλλιθεώτες πήραν σημαντικό προβάδισμα 13 πόντων (49-36) στο τελευταίο λεπτο του ημιχρόνου και το ολοκλήρωσαν με το υπέρ τους 51-40.

Η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, χάρη στον εξαιρετικό Ντιόντε Κρίστμας, ο οποίος στο επιμέρους 27-13 του Ρεθύμνου σε αυτό το διάστημα, πέτυχε τους 17, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα ακόμα και εφτά πόντους (65-58), για να μειώσουν οι γηπεδούχοι στο τέλος σε 67-64.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο σκορ, όμως όποτε επιχειρούσαν να ξεφύγουν, ο Ικαρος έβρισκε τις λύσεις και έμενε σε απόσταση βολής μέσα στο παιχνίδι. Το τρίποντο του Μπάξτερ ένα λεπτό πριν από το φινάλε, έφερε τους Καλλιθεώτες έναν πόντο πίσω (83-82), με τον Πέτγουεϊ ωστόσο να κάνει το 86-82 στην επόμενη φάση και να δίνει σημαντικό πλεονέκτημα στον ΑΓΟΡ. Παρά τις προσπάθειες του Ικάρου στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Κρητικοί ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 91-84.

Διαιτητές: Τανατζής – Κορομηλάς – Μαγκλογιάννης
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-40, 64-67, 84-91.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 14, Μπάξτερ 21 (5), Κουμπούρας 11 (1), Καράμπουλας 11, Πολυτάρχου, Βασίλιεβιτς 3 (1), Τζιάλλας 1, Παπαργυρόπουλος 3 (1), Μπέινς 7, Μπεκ 13 (3), Λιούμπισιτς.
ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 27 (3), Κούμουλος 2, Παπανικολάου 7 (1), Ράιτ 18, Τσόχλας, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 6, Τζόνσον 8, Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουεϊ 11 (2), Δέδας 2, Κατσαρές.