Από εκεί που πάλευε για την… σωτηρία ο Άρης, πλέον κοιτάζει κατάματα την είσοδο του στα playoff. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετρά τρεις συνεχόμενες νίκες, έχοντας ρεκόρ 10-15. Μια χρονιά που θέλουν να ξεχάσουν στον Άρη ίσως ολοκληρωθεί την επόμενη βδομάδα πολύ καλά, καθώς μετά την σημερινή νίκη έχει την ευκαιρία στο Βενετόκλειο κόντρα στον Κολοσσό σε ένα ματς τελικό να κατακτήσει την 8η θέση.

Με τους Γιαννόπουλο και Ντάνιελς να έχουν από δύο εύστοχα δίποντα το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα στο Αλεξάνδρειο. Τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου ο αρχηγός των Κρητικών με εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +10 (9-19) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη που σημείωσε επτά διαδοχικούς πόντους έτρεξε ένα σερί 15-0 σε έξι λεπτά και προηγήθηκε με 34-25. Ωστόσο το Ρέθυμνο βρήκε απαντήσεις και έριξε την διαφορά στους 4 πόντους στο ημίχρονο (34-30).

Ο Άρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ στο δεύτερο μέρος, παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 36-33 στο 23′. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αυτή που έκανε την διαφορά, αφήνοντας το Ρέθυμνο στους 22 πόντους συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Άρης έφτασε και στο +17 (58-41), ενώ στο 38‘ ο Μούρτος έκανε το 69-50 στέλνοντας τη διαφορά στο +19 που ήταν και η μέγιστη τιμή της.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52

Άρης (Αγγέλου): Μάρας 11, Μποχωρίδης 12 (2), Πουλιανίτης, Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 7 (1), Τσαϊρέλης 10, Χρηστίδης 2, Μούρτος 9, Αθηναίου 2, Προύιτ 9 (2).

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 10 (2), Χίκι 5, Κώττας 2, Ντεσίλντς 7 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Γκουντγουιν 12, Χριστοδούλου 7 (1), Μούντι, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Λι 3.