Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και αναγκάζοντας την Καβάλα να πετύχει μόλις 19 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το ροζ φύλλο από την Καλαμίτσα με σκορ 91-70. Ο “δικέφαλος του Βορρά” είχε πρωταγωνιστή τον Χάτσερ, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τα δύο καλάθια, έχοντας 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκαγκαλούδης και Μανωλόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, καθώς προηγήθηκε στο πρώτο τρίλεπτο με 8-2. Η αντίδραση των γηπεδούχων ωστόσο δεν άργησε να έρθει, καθώς με μπροστάρη τον Μανωλόπουλο, κατάφεραν να τρέξουν 13-0 σερί και να περάσουν μπροστά με 15-8 στο 5′. Το τρίποντο του Χάτσερ και το καλάθι του Λάζαρου Παπαδόπουλου έφεραν στα ίσα το ματς (15-15) για να κλείσει το αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο με 20-19 υπέρ της Καβάλας.

Ο αγώνας κύλησε αμφίρροπα μέχρι και το 16′ (32-32), όμως στα τελευταία λεπτά της ανάπαυλας οι Γκαγκαλούδης και Μανωλόπουλος ανέβασαν τον ρυθμό για τους γηπεδούχους και έδωσαν στην ομάδα τους “αέρα” 12 πόντων (51-39), προτού ο Χαραλαμπίδης διαμορφώσει με λέι απ το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (51-41).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους διαιτητές να δίνουν από μία τεχνική ποινή στους δύο πάγκους για διαμαρτυρίες στη λήξη του πρώτου μέρους. Η Καβάλα βγήκε νευρική από τα αποδυτήρια, καθώς οι παίκτες της έκαναν πολλά λάθη και ήταν άστοχοι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πέρασε μπροστά με 54-53 με κάρφωμα του Μαργαρίτη στο 26′. Το μομέντουμ αλλά και η ψυχολογία πλέον ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το εξαιρετικό γι’ αυτούς τρίτο δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 68-58 (επί μέρους σκορ σε εκείνο το διάστημα 27-7).

Οχι μόνο ο ΠΑΟΚ διατήρησε την υπέρ του διαφορά, αλλά κατάφερε να τη διευρύνει, φτάνοντας τη και στους 21 πόντους (81-60), πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Στον χρόνο που απέμενε, ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στο να συντηρήσει την υπέρ του διαφορά και έφυγα από το κλειστό της Καλαμίτσας νικητής με 91-70.

Διαιτητές: Τανατζής – Σταματόπουλος – Δεσλής
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 51-41, 58-68, 70-91.
ΚΑΒΑΛΑ (Γαλάνης): Πάνος, Καλαμπάκας 1, Μανωλόπουλος 18 (4), Στυλιανού, Στεφανίδης 3, Γκράντι 6 (1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 7 (1), Γκαγκαλούδης 20(2), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 13, Ιλιεφ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 22 (6), Κασελάκης 4, Χαραλαμπίδης 5 (1), ΜακΓκραθ 15 (3), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 2, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 9, Παπαδόπουλος 15, Νικολόπουλος 2, Καλλές, Χαριτόπουλος 11.