12/11/2011 (18:48)

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε σήμερα στο κλειστό της Καλαμίτσας η Καβάλα, καθώς μετά τον ΠΑΟΚ και το Μαρούσι κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο και του ΑΓΟΡ. Κορυφαίοι για τους οικοδεσπότες ήταν οι Αγγελόπουλος και Καραποστόλου, ενώ για τον ΑΓΟΡ ξεχώρισε ο Κρίστμας με 21 πόντους. Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό για τη μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με την μικρή διαφορά των τεσσάρων πόντων (15-11) να καταδεικνύει την ισορροπία της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισε στο β’ δεκάλεπτο να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, και στα 17′ ήταν μπροστά με 27-23. Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΑΓΟΡ, ο οποίος κατόρθωσε με ένα σερί στο τέλος να βρεθεί εκείνος επικεφαλής με 28-29 στη λήξη του ημιχρόνου.

Η αρχή της γ’ περιόδου άνηκε στην ομάδα του Ρεθύμνου, καθώς ο Κρίστμας… πήρε το όπλο του. Η Καβάλα από την άλλη δεν έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι και κάπως έτσι το σύνολο του Στέργιου Κουφού βρέθηκε με  προβάδισμα δέκα πόντων (30-40 στα 26′).

Και ενώ το παιχνίδι πήγαινε να ξεφύγει από τα χέρια της Καβάλας, έκανε την εμφάνιση του ένας εκπληκτικός Αγγελόπουλος, που μέτρησε 10 σερί πόντους και κατάφερε να μειώσει την απόσταση, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 41-43. Οι γηπεδούχοι, και με το αβαντάζ της έδρας, διατήρησαν το “μομέντουμ” και μπαίνοντας δυνατά πέτυχαν να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τον Πέτγουεϊ (48-45 στα 34′).

Ο ΑΓΟΡ φυσικά δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, ισοφαρίζοντας άμεσα με τον Δέδα. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν άκρως δραματικά, με τους Καβαλιώτες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι. Στα 38′ προηγήθηκαν με 58-52 και παρά τις προσπάθειες του Ρεθύμνου η νίκη δεν άλλαξε και πάλι χέρια. Ο Δορκοφίκης αστόχησε σε τρίποντο στα 22″, με το σκορ στο 58-54, και κάπως έτσι η Καβάλα προσέθεσε ακόμα ένα ροζ φύλλο στη συλλογή της.

Διαιτητές: Σχινάς – Σταματόπουλος – Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 15-11, 28-29, 41-43, 60-57
Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Γκάρισον 6,