14/01/2012 (19:01)

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Καβάλα κόντρα στον Ηλυσιακό. Οι “κυανόλευκοι“, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν στο +12 (69-57) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, υπέστησαν καθίζηση με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να το εκμεταλλευτεί και 40” πριν τη λήξη να μειώσει στους 3 πόντους (76-73).
Η αντεπίθεση έμεινε, όμως, ημιτελής καθώς ο Στεφανίδης ευστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε γράφοντας το τελικό 78-73. Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ο’ Μπράιαντ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Ο Ηλυσιακός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με τον Τόμπσον να σκοράρει κατά ριπάς στα πρώτα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν γρήγορα διαφορά ασφαλείας (0-8 στο 3′, 4-12 στο 6′).

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη “ξύπνησε” και κατάφερε να μαζέψει άμεσα τη διαφορά αφού οι Πάσαλιτς, Καραποστόλου και Ο’ Μπράιαντ ηγήθηκαν των προσπαθειών των γηπεδούχων και έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (21-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά αδυνατούσαν να χτίσουν μία καλή διαφορά. Αντίθετα, η Καβάλα με τους συνήθεις υπόπτους, και με τον Στεφανίδη να δίνει πολύτιμες βοήθειες ερχόμενος από τον πάγκο, προηγήθηκε με 6 πόντους (37-31 στο 18′), μία διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη βρήκε τους γηπεδούχους να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να αυξάνουν διαρκώς το προβάδισμά τους. Έτσι, οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές (47-37 στο 24′) και, παρά τους συνεχόμενους πόντους του Κοχαντάρεβιτς, λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους (60-44).

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Καβάλα πήγε να… αυτοκτονήσει. Μπορεί να προηγήθηκε με 69-57 στο 36ο λεπτό, αλλά η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έκανε την μεγάλη αντεπίθεσή της και με επιμέρους σκορ 16-7 έφτασε σε απόσταση βολής (76-73) από τους γηπεδούχους. Ο Στεφανίδης, όμως, ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και σε συνδυασμό με το άστοχο τρίποντο του Χατζή, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 78-73.