Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα για 30 λεπτά κόντρα στον ΓΣΛ-Φάρο, όμως πήρε τη νίκη εν τέλει με σκορ 83-95. Μικρή σημασία έχει η ήττα για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, καθώς ο Πανιώνιος έχασε εντός έδρας από τον ΠΑΟΚ και έτσι οι Λαρισαίοι παρέμειναν στη Stoiximan.gr Basket League.

Για τους “Πειραιώτες” εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Μπόμπι Μπράουν με 19 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ. πίσω του βρέθηκε ο Κάιλ Ουίλτζερ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Στιβ Μπαρτ με 22 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νώντας Παπαντωνίου με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Γυμναστικός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 11-4 στο 6. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 0-10 (11-14), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-17. Η παραγωγικότητα του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα στη δεύτερη περίοδο, με τους “ερυθρόλευκους” να παίρνουν προβάδισμα 11 πόντων (30-41), όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες τους Παπαντωνίου και Παπαμακάριο πήγαν στα αποδυτήρια με -6 (38-44).

Στην επανάληψη το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκε καλύτερα και είχε ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι “Πειραιώτες” με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτς ανέκτησαν το προβάδισμα τους και έκλεισαν τη τρίτη περίοδο στο +5 (63-68). Στη τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός με την εμπειρία του και την ανωτερότητά του “καθάρισε” το παιχνίδι, παίρνοντας μια διαφορά 15 πόντων (65-80 34′) και έτσι έφτασε στη νίκη με 83-95.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  14-17, 38-44, 63-68, 83-95

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος):  Παπαμακάριος 6 (2), Μαραγκός 12 (2), Μουράτος 7 , Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 15 (10, Μπάλογκαν, Μπάντερ 10 (1), Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος, Μπαρτ 22 (2), Φένερ 2, Κίλι 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛίν 5, Σπανούλης 13 (1), Παπανικολάου 10 , Μάντζαρης 9 (2), Γουίλτζερ 13 (3), Μπράουν 19 (4), Τολιόπουλος, Στρέλνιεκς 6 (2), Τσουμάνης, Αρσενόπουλος, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης.