Με ένα επιμέρους σκορ 27-11 στη τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών επιβλήθηκε με 88-71 των Τρικάλων στο “Δημήτρης Τόφαλος” και βελτίωσε ακόμη περισσότερο το ρεκόρ του σε 12-7. Για το σύνολο του Μάκη Γιατρά ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χρήστος Σαλούστρος με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τους Λίποβι και Γκίκα να προσθέτουν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα του Φώτη Τακιανού που έπεσε στο 3-16 και βρίσκεται πιο κοντά στην Α2, ο Έρβιν Μόρις ξεχώρισε με 21 πόντους.

Το Ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 11-12 υπέρ των Τρικάλων. Οι Θεσσαλοί «μπλόκαραν» το Προμηθέα, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +8 (15-21 2:01) με καλάθια των Τέιμς και Μόρις. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 15-23 υπέρ της ομάδας του Φώτη Τακιανού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας με 5 σερί πόντους μείωσε στους 3 (20-23). Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και συνέχιζαν να έχουν τη πρωτοπορία στο σκορ, με τον Τέιμς να ανεβάζει τη διαφορά και πάλι στους 8 (23-31). Εκεί το σύνολο του Μάκη Γιατρά έκανε την αντεπίθεση του και ο Λίποβι έβαλε μπροστά τους Πατρινούς, μετά από αρκετή ώρα (35-33). Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +1 (45-44) και με επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 30-21.

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα πήραν μια διαφορά 3 πόντων (49-52), όμως  δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ, χωρίς να ξεφεύγει η διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 61-60. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, οι Γκίκας και Χολ έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους (67-63 33′), ωστόσο τα Τρίκαλα δεν πτοήθηκαν και πήραν το προβάδισμα με 67-68. Εκεί οι Πατρινοί επέβαλαν το ρυθμό τους και με μπροστάρη τον Σαλούστρο πήραν μια διαφορά 8 πόντων (76-68). Ο ίδιος παίκτης σφράγισε τη νίκη του Προμηθέα με ένα μεγάλο σουτ, διαμορφώνοντας το 79-70 στο 37. Από κει και έπειτα δεν άλλαξε τίποτα και η ομάδα του Μάκη Γιατρά πανηγύρισε τη νίκη με 88-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 45-44, 61-60, 88-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Τουντζιαράκης 2, Γερομιχαλός, Δημάκος 3, Σαλούστρος 29 (3), Χολ 9, Λίποβι 16 (2), Σκούφης 2, Γκίκας 15 (1), Καραΐσκος 2, Γκάτζιος, Έλις 10, Μαντζούκας.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 8, Λούντζης 19 (5), Τάλτον 5, Μόρις 21 (2), Φιλντς 1, Τέιμς 13 (1), Γιανναράς, Καραγιώργος, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης 4.