”Οι Πράσινοι” άρχισαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Α1, καθώς παρουσιάστηκαν σοβαροί και ξεπέρασαν το εμπόδιο του Ήφαιστου στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ λόγω τιμωρίας. Οι πρωταθλητες ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και φτάσανε εύκολα στη νίκη. Ο Τσάβι Πασκουάλ ,χρησιμοποήσε όλους τους παίκτες τους ,δίνοντας την ευκαιρία και σε αυτούς που θα αγωνίζονται λιγότερο να αγωνιστούν. Η ομάδα της Λήμνου προσπάθησε όμως η διαφορά δυναμικότητας ηταν μεγάλη.

Η αρχή ήταν νοθρή και για τις δύο ομάδες με το σκορ να είναι κοντά 8-7 με το Παναθηναικο να βγαίνει στην αντεπιθεση με τους Καλάθη και Λάσμε να ”παίνουν φωτιά΄΄με την περίοδο να λήσει 23-14

Στο 2ο δεκάλεπτο πήραν σειρά Οι Λοτζέσκι και Τόμας ,έξω απο τα 6,75 φτάνοντας την διαφορά σε διψήφιο  αριθμό 36-20. Ετσι οι  παίκτες του Πασκουάλ πήγαν στα αποδυτήρια με άνεση και μπροστά με 49-32

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναικος ανέβασε στροφές και στην άμυνα,βρίσκοντας και πόντους από κάθε παίκτη του,με το Λανγκφορντ να βρίσκει τα πατήματα του. Η διαφορά πήγε στο +20 με το 3ο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +24 (70-46)

Έτσι ακριβώς συνεχίστηκε το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναικος έβρισκε λύσεις από παντού με τους Σμιθ και Εβανς να παλευουν με τα θηρία. Όταν και εκείνοι έπεσαν πήραν την σκυτάλη για το ΠΑΟ Παππάς και Παππαγιάννης και έφτεσαν τη διαφορά κοντά στο +30 με το ματς να λήγει με 93-65

Με πρωτεργάτη τον Τόμας που είχε  16(3) πόντους και τον Καλάθη να κάνει double-double (11 πόντους,10 ασιστ) δε βεήκε ποτέ εμπόδιο από την τοπική ομάδα της Λήμνου και ετοιμάζεται για την πρεμιέρα την Euroleague.

Tα δεκάλεπτα :23-14, 49-32,70-46.93-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ( Τσάβι Πασκουάλ) Παπαπέτρου 4,Γκιστ 12(1) Καλάθης 11(2) Μήτογλου 7(1), Λανγκφορντ 9(1) Παπαγιάννης 5, Λοτζέσκι 5(1) Παππάς 11(2), Λάσμε 6 , Αντετοκουνμπο 2, Λεκαβίτσιους 5(1),Τόμας 16(3)

Ήφαιστος Λημνού( Μανωλόπουλος) . Μανωλόπουλος 5(1) Γκότσερ 9(1) Εβανς 18, Γουιγκινς 5, Μπρέιζελτον 4, Μούρτος, Σταμάτης (2) Χαριτόπουλος, Γόντικας,Φρειμάνις 4, Σμιθ 18