15/02/2012 (17:50)

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέρι το τέλος, ο ΚΑΟΔ επικράτησε του Ικάρου με 84-80 και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του. Για ακόμη μια φορά ο Χαραλαμπίδης ήταν ο καλύτερος από την ομάδα της Δράμας, ενώ από τον Ικαρο εξαιρετική απόδοση είχε ο Ρομέλ Μπεκ, ο οποίος σημείωσε 34 πόντους, έχοντας 7/11 τρίποντα, ενώ μοίρασε και πέντε ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γάιο Σκορδίλη.
Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ικαρος ήταν αυτός που είχε ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τον Λιούμπισιτς να μπαίνει ορεξάτος στο παρκέ.

Στη συνέχεια, ανέλαβαν δράση οι Χαραλαμπίδης και Χαντ και ο ΚΑΟΔ πέρασε μπροστά και διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν ο Κακαρούδης με τρίποντο έκανε το 18-13.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τους Τσέρανιτς και Χαντ έκαναν το 22-13. Ο Ρομέλ Μπεκ όμως με διαδοχικά τρίποντα κρατούσε την ομάδα της Καλλιθέας στο παιχνίδι και δεν επέτρεπε στον ΚΑΟΔ να ξεφύγει. Η αντεπίθεση του Ικάρου έφερε την ισοφάριση δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα (29-29), όμως το προβάδισμα δεν ήρθε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 36-33 υπέρ των Δραμινών.

Σε… “μονομαχία” Χαραλαμπίδη και Μπεκ εξελίχθηκε η τρίτη περίοδος. Οποτε επιχειρούσε ο πρώτος να πάφρει την ομάδα του στις πλάτες του ώστε να ανοίξει το προβάδισμα, ο Μεξικανός ήταν εκεί και κρατούσε τη διαφορά στο μίνιμουμ (43-42 στο 25′). Ο ΚΑΟΔ συνέχισε να βρίσκεται σε θέση οδηγού έχοντας και παρά τους συνεχείς… “βομβαρδισμούς” από τον Μπεκ έξω από τα 6μ.75, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο ύστερα από καλάθι του Ζάρα (64-54), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 64-56 με κάρφωμα του Σκορδίλη.

Ο Μπεκ παρέμεινε ζεστός και στην τελευταία περίοδο και οδήγησε εκ νέου τον Ικαρο στη μείωση του σκορ, καθώς πέντε λεπτά πριν τη λήξη ο πίνακας έγραφε 68-65 υπέρ του ΚΑΟΔ. Το φινάλε αναμενόταν δραματικό, αφού το έβδομο τρίποντο του Μπεκ έκανε το 75-74, ενώ ο Μπάξτερ με καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά τον Ικαρο μετά από ώρα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (77-76).

Ο Χαραλαμπίδης αμέσως μετά έφερε ξανά το προβάδισμα στη μεριά των γηπεδούχων με 2/2 βολές, ενώ ήταν αυτός που τους έβαλε μπροστά με τέσσερις (82-78) στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι βολές του Μπεκ έδωσαν παράταση στην αγωνία (82-80), όμως από το ίδιο σημείο ο Χαραλαμπίδης αποδείχθηκε ψύχραιμος και έκανε το 84-80, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ…

Διαιτητές: Φούφης – Αφεντουλίδης – Κατραχούρας
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 64-56, 84-80
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 13 (1), Καρύδας 3, Χαραλαμπίδης 26, Αθηναϊου 6 (2), Ιωακειμίδης, Μισέλ 9, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 6, Ζάρας 12 (1), Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 7 (2), Μπένας.
ΙΚΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 15, Μπάξτερ 8 (1), Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Τσιάρας 6 (2), Βασίλιεβιτς 4, Μπέινς 5, Μπεκ 34 (7), Λιούμπισιτς 8.