Σε ένα χορταστικό παιχνίδι από θέαμα με τις δύο άμυνες να πάνε περίπατο, ο ΓΣΛ Φάρος πήρε μία νίκη ανάσα με 101-89 χάρη στο απίστευτο 12-0 σερί που έκανε στο τέλος του παιχνιδιού με το σκορ να είναι 87-85. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβηκε στο 5-8, “ρίχνοντας” αυτή του ΠΑΟΚ στο 8-5.

Από τους νικητές μυθική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρόλαν Σάφτεναρ που είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μουράτος με 17 πόντους, έχοντας 3 εύστοχα τρίποντα. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γκος (17π.) και Χαραλαμπόπουλος (15π.).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει στην επίθεση, πήραν προβάδισμα με 4-10 στο 3ο λεπτό. Η αντίδραση ήταν άμεση από τον ΓΣΛ που τρέχοντας σερί 8-0 μέχρι το 5‘, πέρασε μπροστά με 12-10. Στα υπόλοιπα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με τους Μουράτο, Μαραγκό, Μπάντερ να απαντάνε στο καλάθι του Λάκι Τζόουνς, κάνοντας το 27-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 29-33, αλλά με πρωταγωνιστή τον Μαραγκό και σερί 7-0, η ομάδα του Σκουρτόπουλου έκανε το 36-33. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 36-38 αμέσως, ενώ στα επόμενα λεπτά ακολούθησε ”τρίποντο πάρτι” από τις δύο ομάδες μέχρι και το 49-49 του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Παπαντωνίου,Τζόουνς να οδηγούν τις ομάδες τους. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 73-75.Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 81-83, αλλά με γρήγορο σερί 6-2 οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ 87-85. Ο ΓΣΛ Φάρος μάλιστα κλείδωσε τη νίκη, τρέχοντας σερί 12-0 μέχρι το 39‘, πήρε στο τέλος τη μεγάλη νίκη με 101-89.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 73-75, 101-89.

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Κιλί 8 (1), Μπάντερ 15 (2), Παπαμακάριος 6, Μαραγκός 11 , Μουράτος 17 (3), Διαμαντάκος, Χατζηκυριακίδης, Σάφτενααρ 22 (2), Παπαντωνίου 16 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 12 (2), Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Ζάρας 8, Χαραλαμπόπουλος 15 (2), Καραμανώλης, Κατσίβελης 13 (2), Τζάκσον 6 (1), Γκος 17 (1), Τζόουνς 14 (3).