Η ΑΕΚ έκανε το 2/2 στο Πρωτάθλημα νικώντας σήμερα (15/10) το Λαύριο με 96-56 αποδίδοντας καλό μπάσκετ κατά διαστήματα σε ένα γιορτινό κλίμα που είχε στηθεί στο ΟΑΚΑ, λόγω της απόσυρσης της φανέλας του Γιώργου Τρόντζου. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ουσιαστικά όταν βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση «καθάρισε» το ματς, με τον κόουτς του Λαυρίου, Χρήστο Σερέλη να κρατάει τα καλά διαστήματα της ομάδας του. Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν ο Ντίξον με 12 πόντους και ο Σάκοτα με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από το Λαύριο ξεχώρισε ο Γιανγκ με 14 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά στα 3 πρώτα λεπτά του ματς με το Λαύριο να το εκμεταλλεύεται αυτό και να προηγείται 4-2, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 παίρνοντας προβάδισμα με 8-4, 5:45 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ συνέχισε να «τρέχει» ένα εντυπωσιακό σερί 17-4 με το οποίο εκτόξευσε την διαφορά στο +15 (21-6) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς πριν καν ξεκινήσει, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ότι δεν μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +17 (29-12) και να αποδίδουν εξαιρετικά μετά τα πρώτα 3 λεπτά σε άμυνα και επίθεση. Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-2 χάρη σε 2/2 τρίποντα των Στεφανίδη και Τζόνσον μείωσε σε 31-20 ξαναδίνοντας ενδιαφέρον στο ματς και με τον Ζντοβτς έξαλλο να καλεί τάιμ άουτ. Όμως παρά την αντίδραση που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι, οι παίκτες της ΑΕΚ με πρωταγωνιστές τους Ντίξον, Βασιλειάδη και Φάλκερ έκαναν ένα ακόμη εντυπωσιακό σερί 14-0 και έστειλαν την διαφορά στο +25 (45-20) κάνοντας τον κόσμο στο γήπεδο να αποθεώνει την ομάδα και τον Γιούρι Ζντοβτς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 53-28 και με αυτή την εξέλιξη στο παιχνίδι στο δεύτερο μέρος έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η ΑΕΚ μπήκε λίγο χαλαρά στην επίθεση και έκανε σχεδόν 3 λεπτά να σκοράρει, ενώ το Λαύριο προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά για να πλησιάσει στο σκορ (53-30 στο 32′). Με ένα ακόμα καλάθι του Ντίξον (11π.) οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο (56-30 στο 24′). Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε και η διαφορά άγγιξε τους 30 (64-36) με τρίποντο του Ιβάνοβιτς, με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει αφού όλα είχαν κριθεί στο θέμα του νικητή και πλέον το μόνο που ενδιέφερε ήταν η τελική διαφορά. Το δεκάλεπτο τέλειωσε με το σκορ στο 69-42 και την διαφορά παγιωμένη σε αυτά τα επίπεδα. Στο τελευταίο μέρος του ματς η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους για πρώτη φορά (77-45) κάνοντας τους φιλάθλους πολύ χαρούμενους στις εξέδρες. 4:45 πριν τη λήξη του αγώνα η διαφορά ήταν στο +35 (84-49) και οι πάντες περίμεναν το τελικό σκορ με 96-56 τον Γιούρι Ζντοβτς να χρησιμοποιεί κυρίως νέους παίκτες. 2:40 η ΑΕΚ εκτόξευσε την διαφορά στο +40 (90-50). Τελικό σκορ 96-54 με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να κάνει το 2/2 στο Πρωτάθλημα και να ετοιμάζεται για την πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 53-28, 69-42, 96-56

ΑΕΚ(Ζνοβτς): Ούκιτς 7, Βασιλειάδης 8, Λαρεντζάκης 5, Μαυροειδής 10, Ουίλιαμς 10, Σάκοτα 11, Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 12, Ιβάνοβιτς 11, Σκουλίδας 5, Τσαλμπούρης 6, Φάλκερ 6

Λαύριο(Σερέλης): Χάμιλτον 6, Γιανγκ 14, Αθανασούλας 4, Περάκης, Μπολντς 5, Τζόνσον 7, Πάντερ 4, Τσίρος, Σταφανίδης 7, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης, Κοκ 2