Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Απόλλωνας Πατρών κατακτώντας το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 80-67 του Κολοσσού Ρόδου αφήνοντας πίσω την… κακή συνήθεια των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών να… καταρρέει.

Αν και το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε αγχωτικούς ρυθμούς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, στο δεύτερο ο Απόλλωνας κατάφερε να βρει ρυθμό στην επανάληψη και να πάρει τα ηνία στο σκορ, τα οποία και ισχυροποίησε στην τέταρτη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-8 όμως, ο Κολοσσός δεν εγκατέλειψε το ματς και έμεινε κοντά στο σκορ, περνώντας μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο μπροστά (26-23). Όμως, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (33-32).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Κολοσσό να περνά μπροστά στο σκορ όμως ο Απόλλωνας με τρίποντο του Γκραντ ισοφάρισε το ματς (50-50) και από εκείνη τη στιγμή είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (54-50) και το τέταρτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

Οι Αχαιοί ανέβασαν τη διαφορά, διατήρησαν την ψυχραιμία τους, “ξόρκισαν” το φάντασμα των τελευταίων λεπτών και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-33, 54-60, 67-80.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γκέκος): Γεωργαλής, Κουμπούρας 4, Χάτεν 8 (1), Καλαϊτζής 2, Βουγιούκας 4, Καλαμπόκης 6, Ντέντι 24, Ντόλαρντ 2, Λάνγκφορντ 8 (1), Τσαλδάρης 9 (1).
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 4, Αργυρόπουλος 12 (1), Γκραντ 20 (2), Λιανός 2, Πέτροβιτς 10, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 11 (1), Ζαφείρης 2, Τέρνερ 8, Κρόλο 11.