Ενα ντέρμπι για διαφορετικούς λόγους πραγματοποιήθηκε στο κλειστό “Τάσος Καμπούρης” για την 21η αγωνιστική. Η Κύμη κυνηγούσε τη νίκη για να πάρει βαθμολογική ανάσα, καθώς είναι ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο Κολοσσός ήθελε το “διπλό” για να πάρει κεφάλι στη διεκδίκηση της 4ης θέσης από ΠΑΟΚ και Αρη. Ετσι η ομάδα της Κύμης επιβλήθηκε στο τέλος με το… άνετο 74-64.

Ενα γεμάτο 1ο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι χέρι στο σκορ. Η Ευβοιώτες έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη, με τον Κάντι και τον αρχηγό Τουντζιαράκη να ηγούνται των προσπαθειών, καθώς ήταν μονόδρομος. Ο Κολοσσός Ρόδου με επιθετική πολυφωνία ήταν πάντα δίπλα στο σκορ! Το 2ο δεκάλεπτο, όμως, ήταν πιο δυνατό για τους γηπεδούχους, αφού ξέφυγαν προς το τέλος της περιόδου και πήραν “αέρα” με το τελευταίο σφύριγμα της γραμματείας για το 1ο μέρος, με σκορ 43-36.

Πάλι ντέρμπι…

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το 1ο με τις δύο ομάδες να κυνηγάει η μία την άλλη, με τον Κολοσσό να μπαίνει πιο δυνατά, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (47-46) περίπου 4′ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Λίγο αργότερα, όμως, κατάφερε να πάρει προβάδισμα και συγκεκριμένα 2.53” πριν το τέλος με καλάθι του Βασιλόπουλου (50-51). Με αυτό το ρυθμό κύλησαν τα υπόλοιπα δευτερόλεπτα του αγώνα με τουε Ροδίτες να κρατούν το προβάδισμα με τη λήξη του δεκαλέπτου (52-54). Στο 4ο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν, ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα, μέχρι που τα παιδιά του Μπρατσιάκου έκαναν ένα σερί 11-5 και πήραν “αέρα” 4 πόντων 63-59, (4.27” πριν το φινάλε). Ο Κάντι συνέχισε το… βιολί του με το επιθετικό του κρεσέντο εντός και εκτός ρακέτας και έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του 71-59. Ο Λυκογιάννης του Κολοσσού προσπαθούσε να βρει λύσεις από τον πάγκο, για το μπλακ άουτ της ομάδας του, όμως, φαινόταν αδύνατον να επανέλθει.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάντι με 23π. (3/5 διπ., 4/8 τριπ., 5/6 βολ., 3 ασ., 2 κλ.), ενώ από τους ηττμένους ξεχώρισε ο Ρέλεφορντ με 18π. (3/3 διπ., 3/6 τριπ., 3/7 βολ., 7 ριμπ., 5 ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-36, 52-54, 74-64.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Κάντι 23(4), Κούπκοβιτς 9(3), Κοστόφ 9(2), Πάχλμπλαντ 6(2), Ορτον 8, Σχίζας 2, Σιγούνας, Κατρανάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 4(1), Ντίξον, Τουντζιαράκης 13(1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντιτς 9, Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 18(3), Βασιλόπουλος 9(2), Χολ 12(2), Λιάπης, Τσούκου 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 6(1), Παπαδάκης, Γουότσον 6.