Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ από το 8ο λεπτό και έπειτα, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας του Κολοσσού με 94-61 και έκανε το 4×4 στη Basket League ΟΠΑΠ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, αλλά οι Βασίλης Σπανούλης και Ματ Λοτζέσκι ανέτρεψαν την κατάσταση και έβαλαν στη θέση του οδηγού την ομάδα τους που κατέκτησε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και πήρα το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μάλιστα ο Ολυμπιακός έβρισκε δύσκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και έτσι η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 7ο λεπτό του αγώνα όπου ήταν στη θέση του οδηγού με 22-21. Από κει και πέρα οι Πρωταθλητές Ευρώπης πραγματοποίησαν ένα σερί 10-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 31-22. Στα αξιοσημείωτα ήταν το γεγονός πως από τους 31 πόντους, τους 27 τους σημείωσαν οι Βασίλης Σπανούλης και Ματ Λοτζέσκι. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε κατακόρυφα και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 57-37 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου (10/14) και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Στράτο ΠερπέρογλουΈισι Λο και Βαγγέλη Μάντζαρη να βρίσκουν τον στόχο. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο για τους «ερυθρόλευκους» με τον Κολοσσό να μην μπορεί να φανεί ανταγωνιστικός. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 77-53, ενώ η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να μειώσουν το σκορ και έτσι το τελικό 61-94, έδωσε ακόμη δύο βαθμούς στους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 37-57, 53-77, 61-94.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 2, Ραμ 2, Ματσαμάς, Γεωργαλής 7, Σμιθ 2, Στεφανίδης 5 (1), Σίμπσον 16, Τσάμης 8, Προύιτ, Όσμπι 19.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 12, Λο 9 (2), Ντάνστον 10, Σπανούλης 14 (1), Περπέργολου 12 (4), Σλούκας 2, Σίμονς 6, Λοτζέσκι 15 (3), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 7, Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης.