Μπορεί το παιχνίδι να είχε έντονο ρυθμό, όμως ο Ολυμπιακός πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, με τον Κάιλ Χάινς να σημειώνει νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Οι “ερυθρόλευκοι” επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν συνάντησαν δυσκολίες στην πορεία, παρότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκηνικό.

Ο Ολυμπιακός, αν και είδε τους Πάουελ, Παπανικολάου και Πρίντεζη να τραυματίζονται ελαφρά, κατάφερε να διατηρήσει φανερή τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ο Κολοσσός έδειξε στα πρώτα λεπτά πως θα “πιέσει” τον αντίπαλο ισοφαρίζοντας σε 10-10, όμως, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και τελείωσε την πρώτη περίοδο έχοντας διαφορά δέκα πόντων.

Από εκεί και πέρα, δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα, με τους Ροδίτες να μην σταματούν να μάχονται και τον κόσμο να παρακολουθεί όμορφο θέαμα και από τους δύο. Η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε διψήφιο αριθμό και ο Ολυμπιακός έφτασε στην έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 37-45, 52-65, 72-88.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γκέκος): Γεωργαλλής 2, Κουμπούρας 11, Χάτεν 4, Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 17 (1), Ντέντι 11 (1), Ντόλαρντ, Λάνγκφορντ 8, Τσαλδάρης 15 (3).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Λο 2, Άντιτς 10 (2), Σπανούλης 7 (1), Περπέρογλου 9 (2), Σλούκας 2, Μαυροειδής, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 10 (2).