Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, ειδικότερα στο επιθετικό παιχνίδι, αφήνοντας την άμυνα σε δεύτερη μοίρα. Η ομάδα του Λαυρίου ήταν μπροστά συνεχώς με τον Άρη να είναι κοντά. Με πρωτεργάτη το Λούντζη οι γηπεδούχοι να στο πρώτο δεκάλεπτο με ενα ισχνό σκορ 24-21 έχοντας 4 στα 5 τρίποντα.
Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες “σοβαρεύτηκαν” με την ομάδα του Λαυρίου να είναι μπροστά όμως να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Με το Λαμπ να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους σκοράροντας 8 από τους 15 πόντους του Λαυρίου στο 2ο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Άρη ισοφάρισε 5′ λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (31-31) με τα από πολύ ώρα και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με τη λιγότερη δυνατή διαφορά (35-36) τρέχοντας 2′ πριν το τέλος ενα σερί 10-0.
Στο 3ο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ με τις άμυνες να έχουν το κύριο λόγο και το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Με το Βεργίνη να ειναι εντυπωσιακός για το Άρη και το Λαμπ αντίστοιχα καλός για το Λαύριο. Το 3ο δεκάλεπτο τελειώνει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 51-51
Στο 4ο δεκάλεπτο το θέαμα δε βελτιώθηκε αλλα το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον Άρη να είναι κυρίως μπροστά και το Λαύριο να προσπαθεί να τον φτασει. Με το Τζόουνς αυτή τη φορά να καίει έχοντας 12 πόντους στο 2ο ημίχρονο. Ο Άρης φάνηκε ο δυνατός και κράτησε δυνάμεις και έφτασε στη νίκη δείχνοντας ότι παρά τα προβλήματα συνεχίζει να είναι μεγάλη ομάδα. Τελικο σκορ 70-73

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 24-21,35-36, 51-51, 70-73
Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 11 (2/9 σουτ), Λούντζης 9, Μιλόσεβιτς 17 (4/12 σουτ), Κακλαμανάκης 3, Μέλσον, Μαστρογιαννόπουλος, Περράκης 2, Νίξον 3, Κουζέλογλου, Λαμπ 17, Οντιάσε 8 .
Αρης (Αγγέλου): Φλιώνης 2, Μποχωρίδης 10, ΜακΓκι 8 (11 ριμπάουντ ), Μπελ 8, Χάρις 5 (7 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Βεργίνης 12, Τζόουνς 15, Νταλό 3, Κάιζερ 8 (6 ριμπάουντ), Αγγέλου 2.