Η Κύμη πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της σε ένα ματς-θρίλερ, επικρατώντας κόντρα στον ΠΑΟΚ με σκορ 88-85. Το παιχνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ, με τους γηπεδούχους όμως να είναι αυτοί που έδειξαν ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά παίρνοντας τη νίκη, σε ένα παιχνίδι που ο ΠΑΟΚ είχε πολλά παράπονα από την διαιτησία. Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Σμιθ με 22 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι ΜακΦάντεν και Μανωλόπουλος, οι οποίοι σημείωσαν από 18 και 14 πόντους. Από πλευράς ΠΑΟΚ αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Κόνιαρης και Ζάρας, με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (11-15) μετά από 2 πόντους του Τζόουνς. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασα και κατάφεραν να περάσουν πάλι μπροστά στο σκορ (20-19) με τον Σμιθ. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός όμως που έκλεισε την περίοδο με το υπέρ του σκορ 27-24. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα κινήθηκαν στα ίδια επίπεδα, με την Κύμη να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων, το οποίο κατάφερε να το κρατήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (51-46).

Στο δεύτερο μέρος η Κύμη μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (57-46) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μανωλόπουλου. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, βγάζοντας αντίδραση και με τον Κόνιαρη να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (64-64) 1μιση λεπτό περίπου πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους σκορ 66-65. Το τελευταίο μέρος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Χρυσικόπουλος όμως περίπου 1μιση λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με την Κύμη να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει μία διαφορά 5 πόντων (83-78). Ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα και 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, μείωσε στον 1 πόντο (83-82). Η ομάδα που κατάφερε τελικά όμως να πάρει τη νίκη ήταν η Κύμη με σκορ 88-85.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 65-66, 88-85

Κύμη (Καστρίτης):  Μανωλόπουλος 14 (4), Οκερέαφορ 11 (6 ριμπάουντ), ΜακΓκι 7, ΜακΦάντεν 18 (4), Σμιθ 22 (1), Γερομιχαλός, Τζόουνς 6, Γλυνιαδάκης 10, Κάιζερ, Μπάρλος.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 9 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τζάκσον 6 (4 ριμπάουντ), Γκος 13 (2), Τζόουνς 9 (1), Κόνιαρης 15 (3), Καρράς 4, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 14, Χαραλαμπόπουλος 4.