Ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πνίγηκε από την άμυνα και το ”βομβαρδισμό” από τα 6.75μ των ”πρασίνων”.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε με 3-0 στους τελικούς και ισοφάρισε την επίδοση του Ολυμπιακού τη σεζόν 2010-11, τότε που οι Πειραιώτες μέτρησαν 31-0 στο πρωτάθλημα (26-0 στην κανονική διάρκεια, 2-0 τον Κολοσσό Ρόδου και 3-0 κόντρα στον Άρη). Ωστόσο οι ”ερυθρόλευκοι” είχαν ηττηθεί στο πρώτο game των τελικών, με την ομάδα του Πασκουάλ να έχει την ευκαιρία να σπάσει το ρεκόρ.

Κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο Νικ Καλάθης που έκανε… όργια στην Πυλαία ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 27 πόντους σπάζοντας ακόμα ένα ρεκόρ. Εξαιρετικός από τους νικητές ήταν ο Γκιστ που είχε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Λεκαβίτσιους με 12 πόντους που ξεκόλλησε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκος και ο Τζάκσον με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Παναθηναϊκού (4/12 σουτ), έλεγξε τα ριμπάουντ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 22-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λεκαβίτσιους, Γκιστ βγήκαν μπροστά ρίχνοντας την διαφορά στο καλάθι (27-25, 15′). Όμως ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ψύχραιμος στην επίθεση και με μερικά ξεσπάσματα, πήγε με προβάδισμα 6 πόντων στα αποδυτήρια (43-37). Ο Παναθηναϊκός είχε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη. Έχοντας την άμυνα ως προτεραιότητα στο μυαλό τους οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, πέρασαν μπροστά στο σκορ (44-47). Οι ”πράσινοι” όντας μπροστά στο σκορ έπαιζαν χωρίς άγχος, το οποίο και φάνηκε στο παρκέ. Τα ποσοστά από τα τρίποντα ανέβηκαν, με τον Θανάση Αντεντοκούνμπο που ήταν εξαιρετικός στην άμυνα να κάνει το 53-59 με τρίποντο (30′). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα show τριπόντων των φιλοξενούμενων. Μετέτρεψαν σε παράσταση τη νίκη και ευστοχώντας σε 7 από τα 10 τρίποντα που επιχείρησαν, πήραν τη νίκη στο τέλος με 88-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης, Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3, Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1), Τζάκσον 14.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Τζέιμς, Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (5), Ρίβερς, Παππάς 13 (4), Γκσιτ 11, Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2), Μήτογλου.