Ολυμπιακός και ΑΕΚ εμφανίστηκαν αήττητοι στο ΣΕΦ, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να αντιδρούν υποδειγματικά, και να κερδίζουν χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα την Ένωση με 78-67  φτάνοντας στο 8/8 στην Basket League, ξεπερνώντας με τον καλύτερο τρόπο την εντός έδρας από την Μακάμπι για την Ευρωλίγκα. Επίσης έφτασε το 25-0 με αντίπαλο την ΑΕΚ, όταν και είχε ηττηθεί στο Γαλάτσι στο μακρινό 2004 (18/12/2004) για τελευταία φορά.

Ο Κεμ Μπίρτς ήταν εξαιρετικός για τον Ολυμπιακό φτάνοντας σε double double με 12 πόντους (4/5 δίποντα) και 10 ριμπάουντ ενώ είχε και 3 κοψίματα, με τον Ματ Λοτζέσκι αν είναι ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους (3/6 τριπ., 5 ριμπ.). Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε την “ερυθρόλευκη” παράσταση έχοντας 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης για μια ασίστ δεν έφτασε το δικό του double double (10 π., 9 ασίστ). Συνολικά ο Ολυμπιακός είχε 11 κοψίματα. Για την ΑΕΚ, που εκτός από την εύκολη ήττα, είδε και τον Κώστα Βασιλειάδη να τραυματίζεται και να αποχωρεί σφαδάζοντας στα 44” πριν το τέλος, ενώ είχε κορυφαίο τον Ροκο Λένι Ούκιτς με 14 πόντους.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, και μετά το αρχικό 4-5 της ΑΕΚ στο 3′, έτρεξε ένα 11-0 και με πρωταγωνιστική τον Πρίντεζη πρόλαβε να φτάσει τους 10 πόντους, ανεβάζοντας την διαφορά στο +10 (15-5), με την Ένωση να πετυχαίνει το επόμενο της καλάθι εντός παιδιάς με τον γκολ-φάουλ του Σάκοτα στο 2’28”, μειώνοντας σε 20-10. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 26-16 με το πρώτο καλάθι του Σπανούλη το οποίο ήρθε με τρίποντο στο φινάλε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιούρι Ζντόβτς συνέχισε να χτυπάει την αδυναμία του Ολυμπιακού να μαρκάρει στην θέση τρία, και έτσι με πρωταγωνιστική τον Μιλόσεβιτς έτρεξε ένα 0-7, μειώνοντας σε 26-23, με τον Βόσνιο να έχει δυο άστοχες βολές στο 14′ μην μπορώντας να φέρει την ομάδα του πιο κοντά σκορ σκορ. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι «ερυθρόλευκοι» πετυχαίνοντας το πρώτο του καλάθι με τζαμπ σουτ του Παπαπέτρου στο 6’23” (28-23), και με ένα συνολικό επιμέρους σκορ 15-6 έστειλαν την διαφορά στο +12 (41-29) στο 18′ με κάρφωμα του Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό. Η Ένωση έβγαλε νέα αντίδραση και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ντίξον μείωσε σε 41-34, με το ημίχρονο να κλείνει με καλάθι του Πρίντεζη (43-34). Ο Ολυμπιακός είχε 6/11 τρίποντα και 20 ριμπάουντ, με την ΑΕΚ να έχει 11/15 βολές (οι γηπεδούχοι είχαν 3/6).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 49-42 με τρίποντο του Βασιλειάδη στο 25′, αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έχοντας τον Μπιρτς σε ρόλο τερματοφύλακα” και τον Λοτζέσκι να “πυροβολεί” από την περιφέρεια ανέβασε την διαφορά στο +15 (59-44), με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +19 (65-46), με του γηπεδούχους να στήνουν το δικό τους πάρτι.

Στην τέταρτη περίοδο το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς ήταν να μειώσει με συνεχόμενα τρίποντα του Ούκιτς στο τελευταίο δίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46, 78-67.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7 (1), Μπιρτς 12, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 10 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης, Χάκετ 1, Λοτζέσκι 17 (3), Αθηναίου.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Φάλκερ 2, Ούκιτς 14 (2), Σάκοτα 14 (1), Βασιλειάδης 11 (3), Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 10 (1), Λαρεντζάκης, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 9, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 2.