Με.. τη γνωστή της συνταγή, μιας και για ακόμη ένα παιχνίδι δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, αλλά παρουσιάστηκε “μεταμορφωμένη” στο δεύτερο, η ΑΕΚ κατάφερε να ξεπεράσει στο ΟΑΚΑ και το εμπόδιο της Καβάλας, επικρατώντας με 80-72, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο μετά και την ολοκλήρωση του 5ου της παιχνιδιού.

Πρωταγωνιστές για την “Ένωση” ήταν οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και Μαλίκ Χέρτσον, με τον πρωτο να πετυχαίνει νταμπ-νταμπ(13 πόντοι-11 ριμπάουντ) και τον δεύτερο να έχει 16 πόντους. Πολύ καλη παρουσία είχαν επίσης και οι Μιλόσεβιτς και Σάκοτα με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Καβάλας, ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Κοστόβ με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Γουόρεν, με τις δύο ομάδες vα εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ στις πρώτες επιθέσεις και τους γηπεδούχος να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα  6 πόντων, χάρη σε καλάθια των Χέρτσον και Γουόρεν(15-9, 5′). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ στην ισοπαλία(21-21), με  6 πόντους τους Βάργκας και ένα εύστοχο τρίποντο του Κοστόβ, όμως “‘Ένωση” έκλεισε την πρώτη περίοδο με ένα σερί 7-0, με το σκορ μετά από 10 λεπτά να διαμορφώνεται στο 28-21. Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 0-5 μείωσαν στο καλάθι(28-26, 13′). Η ΑΕΚ χρειάστηκε κάτι παραπάνω από τρία λεπτά για να σημειώσει τους πρώτους της πόντους στην δεύτερη περίοδο, με τον Μιλόσεβιτς να δίνει τη λύση με εύστοχο τρίποντο(31-26, 14′). Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να διατηρεί πάντα το προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους από την πλευράς τους να στέκονται εξαιρετικά, ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Ο Ανοσίκε με 2/2 βολές διαμόρφωσε το (42-40, 19′), με τον Βούλγαρο Κοστόβ να απαντά με τον ίδιο τρόπο, στέλνοντας εκ νέου το παιχνίδι στην ισοπαλία(42-42), με 34″ να απομένουν για το τέλος του α’ μέρους. Παπαντωνίου(1/2 βολές) και Μιλόσεβιτς(εύστοχο δίποντο) πέτυχαν τους τελευταίους 3 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με την ανάπαυλα να βρίσκει την ΑΕΚ να προηγείται της “μαχητικής” Καβάλας με 45-42.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ, όπως συνηθίζει σε όλες τις φετινές τις αναμετρήσεις, ξεκίνησε “δαιμονισμένα”. Με ένα γρήγορο  σερί 9-2 κατάφερε να ανεβάσει για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια νούμερα(54-44, 22′). Με τον Μαυροκεφαλίδη να αναλαμβάνει δράση με 6 πόντους, το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε στο +14(60-46, 25′), με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται, παρ’ όλα αυτά τη νευρικότητα της “Ένωσης” στα υπόλοιπα 5 λεπτά(πέτυχε μόλις 4 πόντους) και να μειώνουν στους 8(64-56) στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ξεκίνησαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν οριστικά το παιχνίδι και κατάφεραν να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά στους 14(73-59, 33′). Οι γηπεδούχοι συντήρησαν με σχετική άνεση την διαφορά στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, με την”μαχητική” Καβάλα να μην παραδίδει τα όπλα πάντως, καθώς με εύστοχο δίποντο του Κοστόβ κατάφερε να μειώσει στους 10(80-70), με 1:30″ να απομένουν για το τέλος. Ο Τζόουνς με εύστοχο δίποντο στην εκπνοή του αγώνα μείωσε την διαφορά στους 8, διαμορφώνοντας το τελικό 80-72.

Διαιτητές: Καλδίρης, Παφίλης, Παγώνης

Τα δεκάλεπτα:  28-21, 45-42, 64-56, 80-72

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 3, Ουόρεν 8, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (1), Σκραμπ 3 (1), Χέρστον 16, Σάκοτα 12 (2), Μιλόσεβιτς 14 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1 τρ., 11 ριμπ.), Ανοσίκε (6 ριμπ.).

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Τζήμας): Κεμπ 2, Βαν Ντερ Μαρς 4, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 7 (1), Κοστόφ 16 (2), Τζόουνς 22 (2), Γκέλιος, Καλαιτζίδης 4, Λίβας 3 (1), Βάργκας 6, Ρόμπινσον 8 (1 τρ., 6 ασ).