Στην μάχη της πρεμιέρας μεταξύ των δύο “νεοφώτιστων”, η Καβάλα αντιμετώπισε το Λαύριο στο ΔΑΚ Καλαμίτσας. Σε μια δραματική αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές στο σκορ, οι γηπεδούχοι του Γιάννη Τζήμα ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τελικά την νίκη με 68-66, χάρη σε εύστοχο τρίποντο-buzzer beater του Κοστόβ.

Στην πρώτη περίοδο το Λαύριο μπήκε με ενθουσιασμό και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με με 4-12(5:02″). Oι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρύθμο και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια νούμερα(12-23,1:02″) λίγο πριν από την λήξη της πρώτης περιόδου. Η Καβάλα έμοιαζε να έχει κυριευθεί από το άγχος της πρεμιέρας και έτσι τα πρώτα δέκα λεπτά βρήκαν το Λαύριο να προηγείται μς +11(15-26). Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα συνέχισε να δυσκολεύεται και έτσι οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κατόρθωναν να παρεμένουν μπροστά στο σκορ χωρίς ιδιαίτερη πίεση(22-31, 3:47″).  Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά πίσω με διψήφια διαφορά(24-34, 2:39″), πρωτού ακολουθήσει ένα “εκρητικό”τελευταίο δίλεπτο γι αυτούς. Τρέχοντας ένα σερί 7-1 στα τελευταία  2 λεπτά του δεκαλέπτου, η Καβάλα κατάφερε να ροκανίσει το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς, με το σκορ στην ανάπαυλα να διαμορφώνεται σε 31-35.

Στην τρίτη περίοδο η αναμέτρηση παρέμεινε αμφίρροπη. Οι δύο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ, με του γηπεδούχους να παίρνουν τελικά για πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα, έπειτα από δύο ελεύθερες βολές του Χρήστου Ταπούτου.(44-43,2:13″). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ήταν αυτή που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη, χάρη σε καλάθι του αρχηγού της Σάκη Γιαννακόπουλου(46-47). Το ματς παρέμεινε ντέρμπι και στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα. Η Καβάλα προηγήθηκε με 3(50-47,8:38″) χάρη σε εύστοχο δίποντο του Καλαϊτζίδη, όμως το Λαύριο προσπέρασε και πάλι με τρίποντο του αρχηγού του(54-56,5:56″). Oι δύο ομάδες βρέθηκαν αρκετές φορές στην ισοπαλία, όμως η ομάδα του Γιάννη Τζήμα κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 5 πόντων(63-58, 2:09″). Oι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 6-0( εύστοχο τρίποντο ο Μπάρλος, καλάθι και φάουλ ο Νίξον), παίρνοντας και πάλι τα “ηνία” του αγώνα(63-64). Με εύστοχο δίποντο του Κρουμπαλί το Λαύριο μεγάλωσε το προβάδισμα του(63-66,40″). Ο Κοστόβ, μείωσε και πάλι στον πόντο με 2/2 βολές,(65-66, 32″). Ο Κρουμπαλί έμελλε να είναι  ο “μοιραίος” για τους φιλοξενούμενους, καθώς οι δύο ελεύθερες βολές που σπατάλησε, έδωσαν στην Καβάλα την δυνατότητα να διεκδικήσει τον αγώνα. Ο Βούλγαρος γκαρντ Κοστόβ δεν άφησε την ευκαρία να περάσει ανεκμετάλλευτη και με εύστοχο τρίποντο 4 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, έδωσε την πρώτη νίκη της χρονιάς στην ομάδα του, γράφοντας το τελικό 68-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-26,31-35,46-47,68-66

Καβάλα(Τζήμας): Γκόρντον 7(1), Κεμπ 15, Βαν Ντερ Μαρς 2, Μέντλιν 5 (1), Ταπούτος 20(2), Σταμπουλής, Κοστόβ 17(2), Καλαϊτζίδης 2, Βάργκας, Δεμερτζής.

Λαύριο(Σερέλης): Γιανγκ 11(1), Κρουμπαλί 10, Σακελλαρίου 5(1), Νικολακόπουλος 3(1), Νίξον 5, Περράκης 4, Γιαννακόπουλος 12(2), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 14(3), Έβανς 2.