Ενα εύκολο απόγευμα είχε στην πρωτεύουσα του ελληνικού καρναβαλιού, ο Κυπελλούχος Ελλάδος Παναθηναϊκός απέναντι στον πρωτελευταίο Απόλλωνα στο κλειστό της Πάτρας, για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, καθώς επικράτησε με 74-97.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τους “πράσινους” να έχουν ένα ελαφρύ πλεονέκτημα και έλεγχο σε όλη την περίοδο. Με πολλές επιθετικές λύσεις, από την ομάδα του Πασκουάλ, καθώς το σκοράρισμα το μποιράστηκαν σχεδόν όλοι οι παίκτες του, αντίθετα με τους Πατρινούς, οι οποίοι είδαν λύσεις μόνο από Μπαρτ και Ρέινς. Τελικό σκορ στην 1η περίοδο ήταν το 17-22 για το τριφύλλι.
Στο 2ο δεκάλεπτο, όμως, οι “πράσινοι” έδειξαν ότι ήρθαν να καθαρίσουν από το ημίχρονο τον αγώνα και να κάνουν δοκιμές στη συνέχεια εν όψει της επικίνδυνης πορείας τους στην Ευρωλίγκα, κυρίως! Ενα απίστευτο σερί στο 2ο δεκάλεπτο έδωσε στον Παναθηναϊκό… αέρα 20 πόντων! Το 24-9 στη 2η περίοδο με κύριους επιθετικούς εμπνευστές τους Παππά και Τζέιμς, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τελικό σκορ 25-46.

Χρόνο στους… παγκίτες

Η επιθετική “δυσκοιλιότητα” του πρώτου μέρους για τον Απόλλωνα δε συνεχίστηκε στο 3ο δεκάλεπτο, καθώς τα καλάθια έμπαιναν με μεγαλύτερη άνεση, ενώ οι “πράσινοι” μπήκαν πιο… μουδιασμένοι, αλλά συντηρούσαν μια διαφορά 20 πόντων, χωρίς να ιδρώσουν. Στα μισά, όμως, της περιόδου η είσοδος του Καλινόσκι, βοήθησε τους πατρινούς να κάνουν ένα σερί 7-0 και να φωνάξουν “παρόντες”. Αναγκαστικά ο Ισπανός κόουτς κάλεσε σε τάιμ άουτ, για να αφυπνίσει τους παίκτες του, κάτι που έγινε με επιτυχία, καθώς Μπουρούσης και Σίνγκλετον έδωσαν λύσεις στέλνοντας το παιχνίδι πάλι στου 20. Τελικό σκορ 3ου δεκαλέπτου 31-27 και συνολικά 56-73. Το 4ο δεκάλεπτο, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες αφού η δυναμικότητα μεταξύ τους είναι τεράστια και φάνηκε. Στην 4η περίοδο οι “πράσινοι” μπήκαν φουριόζοι και κάνοντας επίδειξη ισχύος, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 24 πόντους με ένα 15-8 στο πρώτο 5λεπτο. Το ίδιο έργο και στη συνέχεια με τους παίκτες του Πασκουάλ να δείχνουν τις επιθετικές τους αρετές με 12/27 τρίποντα. Κλείνοντας το σκορ με 97-74!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάικλ Τζέιμς με 19π. (5/6 διπ., 1.4 τριπ., 4-4 βολ., 3 ασ., 3 λαθ.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στήβεν Μπάρτ με 20π. (3/5 διπ., 2/6 τριπ., 8/9 βολ., 3 ασ., 5 λαθ.).

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 25-46, 56-73, 74-97

Απόλλων Πάτρας (Σκουρτόπουλος): Χίκεϊ, Μπαρτ 20(2), Κουζέλογλου, Καλινόσκι 14(2), Ρέινς 15, Στόκτον 10, Νιφόρας, Διαμαντάκος 9, Σλαφτσάκης 4, Μπαζίνας 2, Τσιάρας.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13(2), Ρίβερς 11(3), Γκιστ 7, Χαραλαμπόπουλος 5(1), Καλάθης 10(1), Τζέιμς 17(1), Μποχωρίδης, Φώτσης 3(1), Παππάς 8, Φελντέιν 7(1), Γκάμπριελ 12(2), Μπουρούσης 4.