Με το δεξί μπήκε ο Άρης στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος μετά την εντός έδρας νίκη στο «Nick Galis Hall» απέναντι στα Τρίκαλα με 75-65. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν καλύτεροι μετά από τα πρώτα 5 λεπτά του ματς και με συνεχόμενα σερί «καθάρισαν» το ματς και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την νέα σεζόν στη Basket League. Καλύτεροι παίκτες των νικητών ήταν οι Μαρμπλ και Κάμινγκς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα , ενώ από την πλευρά της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισε ο Μπάρλοου με 16 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα

Οι δύο ομάδες από την αρχή του ματς ξεκίνησαν με μεγάλη διάθεση στην άμυνα, όμως επιθετικά ήταν πολύ νευρικές και έκαναν πολλά φάουλ με σκοπό να μην βρει ρυθμό ο αντίπαλος και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ στο 2′ να είναι 2-2. Ο Άρης με καλάθια των Μαρμπλ και Κάμινγκς κατάφερε να κάνει ένα σερί 10-3 και να προηγηθεί στο 5′ με 12-5 και φάνηκε ότι άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Μάλιστα το σερί συνεχίστηκε και το σκορ έγινε 17-8 2:30 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +10 (25-15) και τα Τρίκαλα να μην μπορούν να «κόψουν» τον ρυθμό τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησαν με ένα ακόμα σερί 7-0 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους (32-15) και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη από πολύ νωρίς. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε και η διαφορά παρέμενε στους 15-17 πόντους με τον Άρη να μην χαλαρώνει καθόλου. Οι παίκτες του κόουτς Καστρίτη κατάφεραν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με καλάθια του Χότον να μειώσουν στους 11 (40-29) και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 45-29 χάρη σε προσωπικούς πόντους του Ξανθόπουλου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους του παιχνιδιού οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 50-32 και έφτασαν τη διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο της. Όμως και πάλι ο Χότον με δικούς του πόντους μείωσε 50-36. Η διακύμανση στο σκορ δεν άλλαζε και ο Άρης κρατούσε μία διαφορά περί τους 16 πόντους, αφού ο νικητής είχε κριθεί και απλά οι προπονητές ήθελαν να δουν συγκεκριμένα πράγματα από τους παίκτες τους. Μάλιστα η διαφορά για πρώτη φορά στο ματς έφτασε πάνω από τους 20 πόντους (61-38) 3΄πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τρίτο μέρος του ματς έληξε με τα Τρίκαλα να μην μπορούν να μειώσουν και το σκορ στο 65-42 και το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει απόλυτα διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο τελευταίο μέρος του πρώτου αγώνα της σεζόν για τις δύο ομάδες τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και «έτρεξαν» ένα σερί 8-1 μειώνοντας σε 66-50 κατεβάζοντας μετά από πολύ ώρα τη διαφορά κάτω από τους 20. Ο Άρης συνέχισε να έχει μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση και τα Τρίκαλα μείωσαν ακόμα περισσότερο (66-53) 5:20 πριν τη λήξη του ματς. Όμως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασαν και με ένα μικρό σερί 4-0 έστειλαν και πάλι της διαφορά στο +17 (70-53) και τελείωσαν κάθε ελπίδα των Τρικάλων 4:20 πριν τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, εκτός από τον τραυματισμό του Σανικίτζε ο οποίος χτύπησε στο γόνατο και τον μετέφεραν στον πάγκο για να μην πατήσει το πόδι του. Οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τη νίκη με 75-65 μπαίνοντας με το δεξί στο νέο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-29, 65-42, 75-65

Άρης(Πρίφτης): Μαρμπλ 17, Τσαϊρέλης 8, Κάμινγκς 15, Μούρτος 2, Μπάκνερ 3, Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης 3, Ζάρας 8, Πουλιανίτης, Σίμτσακ, Σανικίτζε 3, Καββαδάς 11

Τρίκαλα(Καστρίτης): ΜακΜίλαν 6, Μπιρούτα 8, Τσαγκαράκης 3, Μπάρλοου 16, Βαρυτιμιάδης, Κάφεϊ 9, Λίποβι 11, Καραθανάσης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Χότον 12