Οι “πράσινοι” είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον αρχηγό τους, Νικ Καλάθη που πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Γιάννης Μπουρούσης που πέτυχε double double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στα συν η καλή εμφάνιση του Βασίλη Χαραλαμπόπουλο που πέτυχε 6 πόντους όμως ήταν αρκετά συγκεντρωμένος και με καλύτερη αυτοπεποίθηση σε σχέση με άλλους αγώνες. Από την πλευρά της ΑΕΚ, ο Μάικλ Ντίξον ήταν αυτός που βοήθησε ώστε να πάρει κεφάλι στο σκορ στη β’ περίοδο πετυχαίνοντας 13 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Δημήτρης Μαυροειδής με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ξεκινά στο παρκέ με τους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Σίνγκλετον και Μπουρούση ενώ από την πλευρά της η ΑΕΚ είχε στην αρχική 5αδα τους Ούκιτς, Λαρεντζάκη, Βασιλειάδη, Μαυροκεφαλίδη και Μαυροειδή. Οι “πράσινοι” έδειξαν όρεξη από το 1ο κιόλας λεπτό και προηγήθηκαν με 4-0, για να μειώσει ο Μαυροκεφαλίδης σε 4-3 με εύστοχο τρίποντο. Ο Σίνγκλετον με 11 δικούς του πόντους όμως εμφάνισε από νωρίς ένα θετικό πρόσωπο, που έλειψε στα παιχνίδια με τη Φενέρμπαχτσε, και έφτασε το σκορ στο 17-7. Το “τριφύλλι” δεν άργησε να πάρει αέρα 10 πόντων χάρη στις εύστοχες βολές των Σίνγκλετον και Καλάθη και σε συνδυασμό με τις έξυπνες άμυνες το σκορ έφτασε ακόμα και στο 21-9. Ο Δημήτρης Μαυροειδής με 6 σερί πόντους μείωσε σε 23-15, το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου.

Η β’ περίοδος ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την ΑΕΚ, η οποία με την είσοδο του Ντίξον άλλαξε το παιχνίδι της και με 4 τρίποντα, εκ των οποίων τα 3 από τον Αμερικανό, κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 25-27. Η “ένωση” κατάφερε να αυξήσει κατακόρυφα τα ποσοστά της από τα 6,75, μετρώντας 40% ευστοχίας, ενώ ο Σάκοτα έδωσε αέρα 3 πόντων, με σουτ από τα 6,75 κάνοντας το 29-32. Ο Τσάβι Πασκουάλ βλέποντας ότι η ομάδα του είχε σε 6′ λεπτά επιμέρους σκορ μόλις 6 πόντους, επανέφερε τους Μπουρούση και Σίνγκλετον, με τον Έλληνα σέντερ να βάζει και πάλι τον Παναθηναϊκό στο σκορ με 35-34. Παρόλα αυτά ο Σάκοτα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα… ξεψυχισμένο σουτ σε νεκρό χρόνο έκανε το 35-39 με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ένα ημίχρονο όπου ο Παναθηναϊκός εμφάνισε δύο διαφορετικά πρόσωπα, μιας και στο α’ δεκάλεπτο ήταν πιο συγκροτημένος επιθετικά και αμυντικά, στο β’ όμως δέχθηκε πολλά σουτ από τα γραμμή του τριπόντου μένοντας πίσω στο σκορ.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 8-2 και να περνάει μπροστά στο σκορ με 43-41. Παρόλα αυτά, οι “κιτρινόμαυροι” δεν το έβαλαν κάτω και έχοντας σε καλή βραδιά τον Μαυροειδή ισοφάρισαν σε 43-43. Οι Έλληνες, Καλάθης, Χαραλαμπόπουλος και Μπουρούσης, αλλά και ο Φελντέιν ήταν οι πιο σοβαροί από πλευράς “πρασίνων” και βοήθησαν σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να δώσουν και πάλι προβάδισμα με 51-45. Ο Ούκιτς προσπάθησε να μειώσει με σουτ από τα 6,75, όμως ήταν το μοναδικό εύστοχο της ΑΕΚ σε όλη την περίοδο και στη συνέχεια ξανά οι προαναφερθέντες για τον Παναθηναϊκό έφτασαν το σκορ στο 55-48. Ο Μπουρούσης κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (58-48) με το σκορ της περιόδου να κλείνει στο 60-50.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με τους, τυπικά, γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά ξανά στους 12 πόντους με τον Μάικ Τζέιμς (62-50), όμως η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει ξανά τη διαφορά φτάνοντας στο 64-56. Παρόλα αυτά, ο Καλάθης, ο οποίος ήταν εκ των κορυφαίων, πέτυχε το 1ο τρίποντο της ομάδας του ανέβασε το σκορ στο 67-56, με τον Σάκοτα να απαντά και αυτός από τα 6,75 και να μειώνει σε 67-59. Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά δεν τα παράτησε και με ένα σερί 2-7 μείωσε το σκορ στο 72-66. Τα δύο λέι απ των Καλάθη και Τζέιμς επανέφεραν τη διαφορά στους 10 (76-66) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει πλέον κοντά στη νίκη. Τα τελευταία λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 80-70.