Νίκη από “χρυσάφι” σημείωσε ο ΓΣΛ-Φάρος στα Τρίκαλα με σκορ 65-74, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να κάνει σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη κατηγορία.

Το φιλμ του αγώνα:

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 9-4 με καλάθι του Μόρις στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε εκείνο το διάστημα και ο Σλαφτσάκης ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του στους 8 πόντους (16-8 3:30). Εκεί ο Γυμναστικός αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά, κλείνοντας τη πρώτη περίοδο στο -3 (23-20).

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν ασταμάτητο! Από το πρώτο  λεπτό ο Μπένερ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα στους φιλοξενούμενους με 23-26. Ο ΓΣΛ- Φάρος έσφιξε την άμυνα του και σε συνδυασμό με τις επιθετικές λύσεις ανέβασε τη διαφορά στους 8 (25-33 6:26), με τα Τρίκαλα να έχουν πετύχει μόλις 2 πόντους σε εκείνο το σημείο. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους «Θεσσαλούς», ο Σάφτενααρ έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-25), με τον Ολλανδό να φτάνει τους 14 πόντους. Το σκηνικό δεν άλλαξε και ο Γυμναστικός πήγε στα αποδυτήρια με «αέρα» 12 πόντων (36-48).

Τα Τρίκαλα έριξαν τη διαφορά στους 5 (43-48),στις αρχές της περιόδου, με καλάθια των Τάλτον και Φιλντς, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά ο Γυμναντικός, έτρεξε ένα σερί 7-0 και ανέβασε το προβάδισμα του σε ασφαλή επίπεδα (43-55). Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους 9 (50-59 3:58), όμως δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 54-64.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η ομάδα του Φώτη Τακιανού μείωσε με τον Λούντζη σε 56-64. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλάθι στον αγώνα για 4 αγωνιστικά λεπτά. Ο Φιλντς με 4 σερί πόντους κατέβασε κι άλλο τη διαφορά (60-64) και το παιχνίδι ήταν και πάλι ντέρμπι. Ο ΓΣΛ-Φάρος άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και ο Παπαντωνίου με τρίποντο- μαχαιριά διαμόρφωσε το 62-70  στα 2:02. Οι «Θεσσαλοί» δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς και οι «Λαρισαίοι» πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη με 74-65.

Για τον ΓΣΛ- Φάρο που ανέβηκε στο 6-12 στη βαθμολογία και έκανε σημαντικό βήμα για τη παραμονή στη Stoiximan.gr Basket League, οι Ρόλαντ Σάφτενααρ και Νώντας Παπαντωνίου ήταν οι κορυφαίοι με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να μαζεύει και 9 ριμπάουντ.

Για τα Τρίκαλα που έπεσαν στο 3-18 και το έργο τους για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία δυσκολεύει ακόμη περισσότερο, ο Τάλτον ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 36-48, 54-64, 65-74.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Τέιμς 11 (1), Σλαφτσάκης 11, Τάλτον 15 (2), Μόρις 13 (1), Φιλντς 6, Λούντζης 2, Τέγιτς 7.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 7, Σάφτενααρ 19 (1), Παπαντωνίου 16 (2), Κίλι 8, Παπαμακάριος 8 (2), Μπάντερ 3 (1), Μαραγκός, Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος 4, Φένερ 7 (1).