Σ’ ένα παιχνίδι το οποίο μετατράπηκε σε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο απέδρασε από την Πυλαία επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 87-94, σπάζοντας παράλληλα το «ρόδι» των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων μακριά από την έδρα του, καθώς αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Θανάση Σκουρτούπουλου στη φετινή Basket League! Οι Κρητικοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ -ελλείψει Σχορτσανίτη, Βασιλειάδη- επέστρεψε από το -9, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί με +5 6:10” πριν το τέλος, πήραν το σπουδαίο “διπλό”, το οποίο μάλιστα τούς βάζει σε τροχιά πλέι οφ.

Κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Στόουν με 19 πόντους (9 ριμπ.), ο οποίος μαζί με τον επίσης εξαιρετικό Γιαννόπουλο (17π.) έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Αντίθετα, από τον ΠΑΟΚ, που είχε πέντε παίκτες του με 10+ πόντους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάτσερ με 20 πόντους.

Το φιλμ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, προηγούμενος με 4-0 στο πρώτο λεπτό, όμως η «απάντηση» του Ρεθύμνου ήταν άμεσο. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έκανε ένα σερί 1-7, για να πάρει για πρώτη φορά τα ηνία του αγώνα με 5-7 (7:21’’). Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, όμως ένα καλάθι του Γιαννόπουλου κι ένα τρίποντο του Ντελινικάιτις στην εκπνοή μετέτρεψαν το 19-19 σε 19-24, σκορ με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος (10’).

Με νέο τρίποντο του Ντελινικάιτις με το «καλημέρα», το Ρέθυμνο έφτασε στο +6 (21-27, 9:30’’), όμως ο ΠΑΟΚ αρχικά ισοφάρισε σε 29-29 (6:16’’) και εν συνεχεία πέρασε μπροστά με 31-29, 5:40’’ πριν το ημίχρονο. Προσωρινά, ωστόσο, καθώς οι φιλοξενούμενοι επανέφεραν τη διαφορά στο +6 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-46, 20’), αφού προηγουμένως είχαν φτάσει ακόμα και στο +7 (37-44, 1:45’’).

Στο δεύτερο μέρος, το Ρέθυμνο συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με μία βολή του Ντελινικάιτις, λόγω τεχνικής ποινής στον πάγκο του ΠΑΟΚ, η ομάδα του κόουτς Σκουρτόπουλου βρέθηκε στο +9 (40-49, 8:21’’). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στο καλάθι (54-56 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, όμως το Ρέθυμνο με ένα τρίποντο του Στόουν και ένα δίποντο του Μάντεν ξέφυγε εκ νέου με +7 (54-61, 3:47’’). Παρόλα αυτά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν το έβαλε κάτω και με σερί 6-0 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, μετέτρεψε το 60-66 σε 66-66 στο τέλος της τρίτης περιόδου κι έτσι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από την ίδια αφετηρία την τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Εκεί, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έχοντας ένα ψυχολογικό αβαντάζ, λόγω της επιστροφής από το -9, μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 70-68 (8:55’’), κάτι που είχε να κάνει από τα μισά περίπου της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα, με τρίποντο του Χάτσερ πήρε αέρα πέντε πόντων (77-72, 6:10’’), όμως η «απάντηση» του Ρεθύμνου ήταν άμεση, καθώς με τρίποντο του Γιαννόπουλου κι ένα ακόμη του Στόουν, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 77-78 στα μισά του δεκαλέπτου, ενώ με νέο τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ ξέφυγαν με +7 (80-87) 2:23’’ πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις (84-87) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, όμως με ένα σουτ του Γιαννόπουλου κι ένα ακόμη από το Στόουν, το Ρέθυμνο επανέφερε τη διαφορά στο +7 με 40” να απομένουν για τη λήξη, κάτι που ουσιαστικά έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-46, 68-68, 87-94.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 17 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Ντούβνιακ 16 (3), Μάρκοβιτς 15 (1), Χάτσερ 20 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 7, Τσόχλας, Δέδας, Κώττας.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 13 (3), Σχίζας 4, Μάντεν 14 (2), Στόουν 19 (4), Κάρτερ 10, Σάφτεναάρ 7, Γιαννόπουλος 14 (2), Τσακαλέρης, Χάροου 13 (1).