Ο ΓΣΛ Φάρος έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Stoiximan.gr Basket League, με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να “κλέβει” τη νίκη μέσα από τα χέρια του Κολοσσού, επικρατώντας με σκορ 79-77, ενώ παράλληλα ανέβηκε στο 8-13. Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Μπάρτ ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ ήταν ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, ευστοχώντας από τα 6,75 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Παπαντωνίου στο σκοράρισμα με 15 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους αυτός που έκανε την διαφορά ήταν ο Μπρέι με 22 πόντους.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, με τον Κολοσσό να καταφέρνει και μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων να πάρει το προβάδισμα με 6 πόντους (4-10). Ο Γυμναστικός απάντησε γρήγορα όμως και με ένα επιμέρους 9-3 κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 13-12, ενώ η περίοδος έκλεισε με 19-18. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (33-26), με την ομάδα της Ρόδου ωστόσο να επιστρέφει και να ισοφαρίζει τελικά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Χάρις να κάνει το 38-38 από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κολοσσός μπήκε δυναμικά, παίρνοντας μάλιστα για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (38-48), με τον Ράιτ να καρφώνει την μπάλα στο καλάθι του Γυμναστικού. Οι γηπεδούχοι σταδιακά κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά, με το σκορ περιόδου να είναι το 57-62. Τα πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολύ, με τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται και με την διαφορά να μην ξεφεύγει. Στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα ο Μπαρτ με ένα “τεράστιο” σουτ τριών πόντων κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Κολοσσό να μην μπορεί να αντιδράσει στον εναπομείναντα χρόνο και η ομάδα του Σκουρτόπουλου να παίρνει τη νίκη τελικά με σκορ 79-77.

Δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος):  Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 11 (1), Παπαντωνίου 15 (2), Κίλι 2, Παπαμακάριος 10 (2), Μπάλογκαν, Μπάντερ 7 (1), Μαραγκός 7, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 18 (2).

Κολοσσός (Λυκογιάννης):  Χάρις 11 (1), Σχίζας 8 (2), Μπρέι 22 (4), Ράιτ 13 (1), Γιανγκ 10, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης, Γουέρ 9 (1).