Πολύ σκληρός για να πεθάνει αποδείχθηκε ο Κόροιβος!

Η ομάδα από την Αμαλιάδα παρότι βρέθηκε με 11 πόντους πίσω στο σκορ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, κατάφερε με καλάθι του Κάρσον στα 1.8’ για το φινάλε,να νικήσει  μέσα στο Nick Galis Hall τον Άρη με 68-66, για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και πήρε ένα προβάδισμα 7 πόντων στην αρχή του παιχνιδιού με 8-1, χάρη στους 6 πόντους του Φλιώνη. Οι ‘’κίτρινοι’’ δεν σταμάτησαν εκεί και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (21-11), κυριαρχώντας στο τομέα των ριμπάουντ. Παρόλα αυτά ο Κόροιβος αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 7-0 και μείωσε σε 21-18, με τον Ντεκόζι. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόροιβος ξεκίνησε καλύτερα και έχτισε σερί 7-0 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 23-25. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και καμία δεν έχτισε μεγάλη διαφορά. Το ημίχρονο βρήκε το σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη να προηγείται με 39-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης έσφιξε την άμυνα του και με μπροστάρη τον Ντουβιέ μεγάλωνε σταδιακά τη διαφορά και έκλεισε τη τρίτη περίοδο με 54-45, δεχόμενος σε εκείνο το διάστημα μόλις 8 πόντους.  Ο Κόροιβος άλλαξε τακτική στην άμυνα, παίζοντας ζώνη και είχε επιτυχή αποτελέσματα. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-54, χτίζοντας ένα σερί 9-0. Οι ‘’Θεσσαλονικείς’’ ξέφυγαν με καλάθια των Μποχωρίδη και Χρηστίδη (63-57), όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Ο Ντεκόζι μείωσε σε 63-60 στο 37, ενώ στα 1:18 ο Πόσλεϊ έφερε το ματς στα ίσια (66-66). Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις από τους Αθηναίου και Πόσλεϊ, μέχρι να αναλάβει δράση ο Κάρσον, ο οποίος πήρε τη μπάλα και ευστόχησε σε  lay-up, βάζοντας το Κόροιβο μπροστά στο σκορ με 68-66 στα 1.8’ για το τέλος. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης κάλεσε τάιμ-άουτ, ο Μποχωρίδης πήρε το σουτ τριών πόντων, όμως ήταν άστοχος και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη στο Nick Galis Hall.

Κορυφαίος για τους νικητές, κορυφαίοι ήταν οι Ντεκόζι και Πόσλεϊ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο ‘’λυτρωτής’’ Κάρσον σημείωσε 10 πόντους. Για τους ηττημένους, ο Μποχωρίδης ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, με τους Φλιώνη και Ντουβιέ να προσθέτουν από 14 πόντους ο καθένας, με τον δεύτερο να μαζεύει και 10 ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη ο Κόροιβος ισοφάρισε τον Άρη στη βαθμολογία, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 5-9.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 39-37, 56-45, 66-68

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 14 (3), Τσαϊρέλης, Μούρτος , Μπελ 4, Μάρας 8, Μποχωρίδης 15 (2), Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης 2, Αθηναίου 2, Προύιτ 4, Ντουβιέρ 14.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 10, Πόσλεϊ 14 (3), Σαχπατζίδης 4, Χάινς 3, Ντεκόζεϊ 16 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Κον 12 (2), Σκουλίδας 5 (1), Σπυριδωνίδης 2, Φλόρβιους 2.