11/01/2012 (18:54)

Μπορεί να θεωρούσε πως το έργο του θα ήταν εύκολο, αυτό δείχνει και το γεγονός ότι ο Ίβκοβιτς ξεκίνησε με τους “αναπληρωματικούς”, αλλά ο Ηλυσιακός τού απέδειξε πως έκανε λάθος. Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 77-73 της ομάδας των Ιλισίων, με τον Βασίλη Σπανούλη να μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο και να… καθαρίζει το παιχνίδι. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη μπήκαν χωρίς άγχος στο γήπεδο και εκμεταλλεύτηκαν την “αδυναμία” του Ολυμπιακού και από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν το προβάδισμα στο σκορ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη που ο Ντούσαν Ίβκοβιτς θέλησε να τον ξεκουράσει καθώς προέρχεται από τραυματισμό, και ο Ηλυσιακός με τον Ενγκουάιερ και τον Χατζή να οδηγούν στην επίθεση πέρασε μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 26-17.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει για τα καλά το πάνω χέρι και να αγχώνουν τον Ολυμπιακό. Στην επανάληψη όμως, ο Ίβκοβιτς έβαλε μέσα τον Σπανούλη, ο οποίος άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο πόντους (65-67), όταν ο Κασελάκης έκανε φάουλ στον Παπανικολάου και στη συνέχεια δέχθηκε τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα ο παίκτης του Ολυμπιακού με 4/4 βολές να δώσει το προβάδισμα με 69-67.

Το ματς έμεινε ντέρμπι ως το τέλος, με τον Ολυμπιακό όμως να έχει πιο καθαρό μυαλό και να φτάνει στη νίκη, έστω κι αν χρειάστηκε να… ιδρώσει.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-46, 53-60, 77-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 2, Σπανούλης 15 (3), Χάουαρντ, Κέσελι 2, Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 13, Μάντζαρης, Σλούκας 10.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Παπανικολόπουλος 2, Ενγκουάιερ 16, Χατζής 14, Αποστολίδης, Τόμπσον 17 (2), Κασελάκης 7 (1), Γαλιώτος 13, Τσιάκος 4.