Την όγδοη θέση κατάκτησε ο Κολοσσός μετά από την επικράτησή του επί του Άρη με 73-67 στο «Βενετόκλειο», ο οποίος έμεινε μια θέση πιο χαμηλά. Η ομάδα της Ρόδου εξασφάλισε την είσοδό της στα πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League όπου και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και σε όλη την πρώτη περίοδο κατάφεραν να συντηρήσουν ένα προβάδισμα πάνω από έξι πόντους. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός προηγήθηκε με 20-11. Η ομάδα του Λυκογιάννη τρέχοντας ένα σερί 10-0 έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +20, με τον Γεωργαλλή στο 16′ να κάνει το σκορ 33-13 με εύστοχο τρίποντο. Ο Άρης κατάφερε να ρίξει ελάχιστα την διαφορά, απαντώντας με επιμέρους σκορ 9-2 μέχρι την ανάπαυλα.

Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τους «κίτρινους» να μειώνουν σε 41-37 στο 27‘. Οι Ροδίτες ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-39 στο 29′), όμως ο Άρης έφτασε εκ νέου σε κοντινή απόσταση (49-45) στο 32‘. Στο 33’ ο Μάρας μείωσε σε 51-47 αλλά για ακόμα μια φορά ο Κολοσσός με ένα σερί 10-0 τον έφερε στο 36′ στο +14 (61-47). Στα τελευταία λεπτά ο Μάρας μείωσε σε 68-65 στο 39′ με εύστοχο τρίποντο, με τον Κολοσσό να κρατά την ψυχραιμία του στο τέλος και να παίρνει τη νίκη με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-22, 49-40, 73-67

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Χάρις 9, Σχίζας, Μπρέι 18, Ράιτ 9, Γιανγκ 11, Γουέρ 6, Γεωργαλλής 9, Μπιλλής, Αγγελάκος 9, Σταμάτης, Τσαλμπούρης 2.

Άρης (Αγγέλου): Μάρας 15, Μποχωρίδης 12, Πουλιανίτης 4, Ντουβιέ 4, Μπελ 7, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 10, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 11, Προύιτ.