Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου στην Κηφισιά με 73-84 στην 19η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πλέον, πάει φουλ για πλέι οφ!

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπήμενο στο πρώτο ημίχρονο με τους Ροδίτες να διατηρούν πάντα ένα μικρό προβάδισμα χωρίς, ωστόσο να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (39-42 στο 20′). Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παιχνίδι και με επιμέρους σερί 14-20 μπήκαν στην τελευταία περίοδο έχοντας ένα σημαντικό πλεονέκτημα – με βάση την εξέλιξη του αγώνα – 9 πόντων. Πράγματι, παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου στα τελευταία λεπτά, ο Κολοσσός άντεξε και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρόμπινσον με 12 πόντους, ενώ οι 18 πόντοι του Σάιλας δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Tα δεκάλεπτα: 19-22, 39-42, 53-62, 73-84
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 18 (2), Πεσάκοβιτς, Μενουδάκος, Μαυροειδής 11, Ψαθάς 15, Μελισσαράτος 4, Άντερσον 3, Ντούβνιακ 7 (1), Ντέιβις 6 (1), Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος 1
Κολοσσός (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 10 (1), Γουότερς 15 (1), Μανωλόπουλος 9 (3), Σμιθ 6, Στεφανίδης 10 (1), Λίντεν 3 (1), Σκοτ 10 (3), Χάγκινς 9, Ρόμπινσον 12 (2)