Ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από την Κάνηθο, επικρατώντας με 77-54 της Κύμης. Όντας καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο (14-27), οι «πράσινοι» πήραν την 16η νίκη τους στην Stoiximan.gr Basket League και μπαίνουν σε ρυθμούς τελικού Κυπέλλου, αφού όμως αντιμετωπίσουν πρώτα την Δόξα Λευκάδας (15/2, 19:30). Η διαφορά στο “Τάσος Καμπούρης” έφτασε μέχρι και τους 31 πόντους (68-37) με την Κύμη να μένει άποντη για παραπάνω από 9 λεπτά, από τα μέσα της τρίτης περιόδου μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Γιάννης Μπορούσης με 13 πόντους ενώ ο Νικ Καλάθης πρόσθεσε 11, μοιράζοντας και 6 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Σταύρος Τουτζιαράκης ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, 11 για την ακρίβεια, με τον Ντάνιελ Όρτον να σημειώνει 9. Στους 2 πόντους έμεινε ο νεοαποκτηθείς Ντίον Ντίξον.

Ο Βασίλης Μπρατσιάκος επέλεξε τους Σταμάτη, Πάλμπλαντ, Σιγκούνα, Τσούπκοβιτς και Όρτον ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε με τους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Σίνγκλετον και Γκάμπριελ.

Ο Καλάθης άνοιξε το σκορ ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ ενώ έπειτα υπέπεσε σε φάουλ στον Όρτον. Μία εύστοχη βολή από τον σέντερ της Κύμης (1-2) και κάρφωμα του Γκάμπριελ για το 1-4. Ο Όρτον τροφοδοτούνταν από τους συμπαίκτες του και κρατούσε κοντά στο σκορ την ομάδα του. Με προσπάθειες των Καλάθη και Χαραλαμπόπουλου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +6 (5-11) αλλά ένα τρίποντο του Σιγκούνα και μια βολή του Τσούπκοβιτς έφεραν την Κύμη στο καλάθι (9-11). Το «τριφύλλι» ξέφυγε εκ νέου, με τον Μπουρούση να σκοράρει για το 11-20. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 15-22 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Σε δύομισι λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο όλοι οι πόντοι είχαν επιτευχθεί με βολές. Τουτζιαράκης για τους γηπεδούχους, Μπουρούσης και Τζέιμς για τους φιλοξενούμενους που άνοιγαν σιγά σιγά την διαφορά (16-26). Πρώτο εύστοχο σουτ εντός πεδιάς από τον Ρίβερς, που με τρίποντο έκανε το 29-16 για τους «πράσινους». Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Τουντζιαράκη μετέτρεψαν το -13 σε -9 για την Κύμη αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Παππά και Σίνγκλετον για το 36-23, που ήταν και το σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το «τριφύλλι» υπερείχε σε ριμπάουντ (16-23) και ασίστ (5-10) ενώ οι δύο ομάδες είχαν από 6 λάθη.

Με κάρφωμα του Τζεντίλε ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο πριν ο Σταμάτης με 5 σερί πόντους κατεβάσει στους 12 (28-40). Ο Παναθηναϊκός έβρισκε τις λύσεις όμως και δεν επέτρεπε στην Κύμη να πλησιάσει στο σκορ. Στα μέσα σχεδόν της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 17 πόντους, 35-52, ύστερα από τρίποντο του Σίνγκλετον. Το κάρφωμα του Σιγκούνα στα τρεισήμισι λεπτά ήταν το τελευταίο καλάθι της Κύμης που δεν βρήκε στόχο μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» το εκμεταλλεύτηκαν και με σερί 11-0 εκτόξευσαν την διαφορά στους 26, 37-63.

Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε μέχρι και το 16-0 για το 68-37. Ο Όρτον με κάρφωμα πέτυχε τους πρώτους πόντους της Κύμης μετά από 9 λεπτά, κάνοντας το 39-68. Ο Σταμάτης μείωσε στους 27 (41-68) με έξι λεπτά για το τέλος του αγώνα. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε μια εύκολη νίκη, με σκορ 77-54.

Δεκάλεπτα: 15-22, 23-36, 37-63, 54-77

Κύμη (Μπρατσιάκος): Ντίξον 2, Τουτζιαράκης 11, Σιγκούνας 5(1), Τσούπκοβιτς 6(1), Κατράνας 3(1), Τζόλος 2, Κουκουλάς 4, Κωνσταντακόπουλος 5(1), Σταμάτης 7 (1), Πάλμπλαντ, Όρτον 9(1).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10(1), Ρίβερς 4(1), Τζέιμς 2, Μποχωρίδης 2, Φώτσης 2, Παππάς 6(2), Φελντέιν 6(2), Χαραλαμπόπουλος 4(1), Γκάμπριελ 9(1), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 13, Καλάθης 11.