Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Χάντερ με 18 πόντους ενώ ακολούθησε ο Γκριν με 15. Σπουδαία εμφάνιση από τον Λαρεντζάκη (11π., 8ρ., 6ασ., 2κλ.). Για τους γηπεδούχους, ο Μπαρτ έφτασε τους 28 πόντους και ο Φένερ πρόσθεσε 12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα εξαιρετικά και με τους Παπαντωνίου, Μπαρτ και Σάφτενααρ να είναι ”ζεστοί” από τα 6.75μ προηγήθηκαν νωρίς με 10 πόντους (15-5, 4′). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με εντυπωσιακό σερί 1-17, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 16-22 στο 8ο λεπτό. Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι αρκετά υψηλός, με την ομάδα του Σάκοτα να απαντάει στα συνεχόμενα καλάθια του Μπαρτ και να ανεβάζει αρκετά το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (25-31). Ο Φένερ πέρασε στο παρκέ και με 8 προσωπικούς του πόντους, κράτησε μέσα στο παιχνίδι τον ΓΣΛ (33-38, 14′). Ο Μπαρτ για τους γηπεδούχους και ο Γκριν κατά κύριον λόγο από την ”Ένωση” ήταν οι κύριοι εκφραστές στις επιθέσεις των δύο ομάδων, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 47-54.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «Ένωση» που έλεγχε τον αγώνα με τον ρυθμό ωστόσο να πέφτει κατακόρυφα. Χαρακτηριστικό οι 22 συνολικά πόντοι που σημείωσαν οι δύο ομάδες. Η ΑΕΚ με την έναρξη του δεύτερου μέρους σταδιακά αύξανε την υπέρ της διαφορά, την οποία και εκτόξευσε με δύο σερί τρίποντα από τον Άτιτς και Λαρεντζάκη (51-65, 25′). Ο Διαμαντάκος έδωσε λύσεις από την γραμμή των βολών, ενώ ο Βαβάτσικος με τρίποντο έριξε την διαφορά στους 8 πόντους (57-65). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα λάθη σε άμυνα και επίθεση έκαναν την εμφάνιση τους για τον ΓΣΛ Φάρο σε αντίθεση με την ΑΕΚ που όντας πολύ ομαδική στην επίθεση καθάρισε την υπόθεση νίκης (75-86).

Τα δεκάλεπτα: 25-31, 47-54, 57-66, 75-86.

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 2, Σάφτενααρ 7, Μπαρτ 28 (4), Παπαντωνίου 8 (1), Κίλι, Παπαμακάριος 3, Μαραγκός, Μουράτος 5 (1), Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 7 (1), Φένερ 12.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 4, Γκριν 15 (1), Άτιτς 7, Λαρεντζάκης 11 (3), Χάντερ 18, Πάντερ 7, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 9 (1), Μαυροειδής 9, Καββαδάς 3.