Μετά τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ, η Κύμη επικράτησε εκτός έδρας του Γυμναστικού με 91-80, για την 17η αγωνιστική της Stoiximan.gr BasketLeague και απομακρύνθηκε περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού και κυνηγάει τα play-off.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση νευρικά το παιχνίδι και στα μισά της περιόδου ο ΓΣΛ- Φάρος είχε ένα προβάδισμα 2 πόντων (10-8). Η Κύμη αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 15-10, ενώ λίγο αργότερα ο Κάιζερ ανέβασε τη διαφορά στους 9 (12-21). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχιζαν να μεγαλώνουν το προβάδισμά τους και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 28-13.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κρατούσε το υπέρ της προβάδισμα, ενώ η διαφορά πήγε ακόμη και στους 20 πόντους (41-21). Τελικά το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου έβγαλε μια αντίδραση και πήγε στα αποδυτήρια με -12 (45-33), με τρίποντο του Παπαντωνίου στην εκπνοή.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Τζόουνς ανέβασε τη διαφορά στους 15, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Με αντεπίθεση διαρκείας ο Γυμναστικός κατάφερε και μείωσε τη διαφορά στους 7 (49-42) με τον Σάφτεναρ, με τη τρίτη περίοδο να τελειώνει με 70-63 και το παιχνίδι να αποκτά ενδιαφέρον.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Κύμη κρατούσε τη διαφορά στους 10 πόντους και ότι και να έκανε η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο μείωσε σε 81-73, ωστόσο ο Γυμναστικός δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 91-80.

Για τη Κύμη που ανέβηκε στο 8-9, κορυφαίοι ήταν οι  ΜακΦάντεν και  Σμιθ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Γυμναστικό που έπεσε στο 5-12, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαντωνίου με 13 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-28, 33-45, 63-70, 80-91.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 11 (2), Μαραγκός 10, Μουράτος 12 (1), Σάφτενααρ 7, Παπαντωνίου 13 (2), Παπαμακάριος 3 (1), Διαμαντάκος 5, Βαβάτσικος 12 (1), Φένερ 4, Κίλι, Μπάλογκαν 3.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερέαφορ 7 (1), ΜακΓκι 14, ΜακΦάντεν 18 (2), Σμιθ 16 (2), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Τζόουνς 14 (2), Γλυνιαδάκης 4, Κάιζερ 2, Μπάρλος 5.