Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το 30′ (64-62), όταν και σε διάστημα 5 λεπτών η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ”έτρεξε” επιμέρους 2-18 και ”καθάρισε” την υπόθεση νίκης. Ο ΓΣΛ Φάρος προσπάθησε να γυρίσει στο παιχνίδι μέχρι τέλους αλλά ήταν πλέον πολύ αργά, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν ένα πολύ σημαντικό διπλό που τους κρατά μόνους στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Μακένζι Μουρ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος των νικητών που βοήθησε πολύ την ομάδα του, ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο μέρος, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νώντας Παπαντωνίου με 25πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με την αστοχία να κυριαρχεί. Ο Μέιερ σκόραρε για τρεις και το πρώτο καλάθι στον αγώνα, με τον ρυθμό να ανεβαίνει έπειτα. Ο Μαραγκός απάντησε με τέσσερις γρήγορους πόντους (4-3), ενώ λίγο αργότερα ο ”ζεστός” πλέον Μέιερ με νέο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (9-10). Ο Μπάντερ πήρε το ”όπλο” του στην επίθεση και με τρία σερί τρίποντα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-22). Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές Μουρ και Λαμπ το σκορ από 25-22 έγινε 27-34, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση τους και παίζοντας πολύ καλή άμυνα μέχρι το ημίχρονο έκαναν το 43-39.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο ”καυτός” Λαμπ με συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (47-50). Ο Παπαντωνίου ήταν πολύ καλός και με δύο δικά του τρίποντα έφερε μπούμερανγκ το παιχνίδι (56-50). Ο Μουρ πήρε την σκυτάλη από τον Λαμπ στην επίθεση και με 6 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 56-58, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να κρατάει ωστόσο τα ηνία του παιχνιδιού με την ολοκλήρωση των 30′ (64-62). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και επιτρέποντας τον αντίπαλο να σκοράρει μόλις δύο πόντους σε 5 πέντε λεπτά (2-18 επιμέρους), πήραν άλλο αέρα ενόψει των τελευταίων λεπτών. Ο ΓΣΛ Φάρος προσπάθησε να επιστρέψει (80-84), αλλά το Λαύριο κρατούσε γερά τη νίκη μέχρι το τέλος η οποία ήρθε με το τελικό 80-87.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 43-39, 64-62, 80-87.

Γυμναστικός Λάρισας (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 14 (4), Μαραγκός 5, Σάφτενααρ 19 (1), Παπαντωνίου 25 (4), Παπαμακάριος, Μουράτος 6, Διαμαντάκος 5, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Στυλιανού, Κίλι 6.

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 3, Κακλαμανάκης 2, Μέιερ 10  (2), Γκρέι 11 (3), Ουίγκινς 12, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Νίξον 6 (2), Περράκης 3, Λαμπ 16 (1), Μουρ 16 (1).