Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, όμως η έλλειψη δυνάμεων έδωσε στον Άρη το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν τελικά στην παράταση και την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να παίρνει στο τέλος τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους “κίτρινους” ο Βασίλης Ξανθόπουλος, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα αλλά και ο Σίμτσακ που μάζεψε 12 ριμπάουντ. Εξαιρετικός από την πλευρά του ΠΑΟΚ ο Νέιθαν Σόμπεϊ με 20 πόντους, που δεν κατάφεραν όμως να χαρίσουν την νίκη στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να έχει στην αρχική του πεντάδα τους Ξανθόπουλο, Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς και Καββάδα, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων άρχισαν οι Κόνιαρης, Σόμπεϊ, Πέινερς, Μαργαρίτης και Κλάντον. Ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και βρέθηκε με ένα +6 (2-8) χάρη στους 6 πόντους του Σόμπεϊ, μία διαφορά την οποία κράτησε στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Οι αλλαγές στα πρόσωπα από πλευράς Δημήτρη Πρίφτη βοήθησαν ώστε να μειωθεί η διαφορά στον πόντο (15-16), όμως τα δύο λέι απ των Κλάντον και ΜακΦάντεν έκλεισαν την περίοδο στο 16-20. Η δεύτερη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι στα πρώτα λεπτά και να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη (7-6). Ο Άρης πατούσε καλύτερα σε σχέση με την 1η περίοδο και κατάφερε με ένα σερί 6-2 να ισοφαρίσει σε 30-30 χάρη στα τρίποντα των Ξανθόπουλου και Ντραγίσεβιτς, όμως ο Τσόχλας απάντησε με δικό του τρίποντο, ενώ το λέι απ του Σόμπεϊ στα τελευταία δεύτερα έκλεισε το ημίχρονο στο 33-37, με το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου να είναι 17-17

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να βρίσκει περισσότερες ευκαιρίες από τα 6,75 και ο Ξανθόπουλος με τον Γιάνκοβιτς έφεραν το σκορ στο 43-43. Το ματς έγινε ντέρμπι, όμως υπήρχαν πολλά νεκρά διαστήματα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι. Ο ΠΑΟΚ πήρε μία διαφορά 5 πόντων στο τελευταίο λεπτό, όμως οι εύστοχες βολές του Κάμινγκς έκλεισαν την περίοδο στο 47-50, σε μια περίοδο που οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν. Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες με διπλάσια λάθη από το πρώτο ημίχρονο (14-15) και τον ΠΑΟΚ να παραμένει μπροστά στο σκορ, με τη διαφορά στον πόντο. Μετά από 6 λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 4-2 υπέρ των “κιτρίνων”. Ο Ξανθόπουλος με λέι απ κατάφερε να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του με 63-62, με το παιχνίδι στη συνέχεια να παίρνει φωτιά. Το πλεονέκτημα του “δικεφάλου” του Βορρά, τα σουτ εντός πεδιάς, έγιναν μειονέκτημα για 7 λεπτά ο ΠΑΟΚ δεν είχε καταφέρει να βάλει καλάθι, με τον Γιάνκοβιτς να ανεβάζει τη διαφορά στο 55-52. Ο ΠΑΟΚ είχε μείνει για τα καλά από δυνάμεις με τον Άρη να το εκμεταλλεύεται όμως το τρίποντο του ΜακΦάντεν στα 3” από το τέλος του αγώνα έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης οι δύο ομάδες έμειναν ξανά χαμηλά στο σκορ με τον Ξανθόπουλο να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως ο Σόμπεϊ είχε πάρει ξανά το όπλο του. Ο Κάμινγκς με σουτ από μέση απόσταση έδωσε προβάδισμα 66-64 στον Άρη, με τον ΠΑΟΚ να δοκιμάζει δύο φορές την τύχη του από τα 6,75, χωρίς όμως να βρει στόχο, με τον Άρη στο τέλος να παίρνει τη νίκη!