Ο ΓΣΛ Φάρος πήρε μεγάλο ”διπλό” στην έδρα της Κύμη με 71-70 για την τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ πιο δυνατά παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα που έφτασε στο +8 (14-6) στα πρώτα πέντε λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου. Η Κύμη βρήκε τα πατήματα της στο παρκέ αμέσως και με πρωταγωνιστές τους Οκερεαφόρ και Τσαγκαράκη μείωσε με σερί 14-7 και έκανε το 20-22 με την λήξη του δεκαλέπτου. Ο Μανωλόπουλος ισοφάρισε για την ομάδα του σε 22-22 αλλά  Μαραγκός και Παπαντωνίου ανέβασαν εκ νέου την διαφορά (28-22). Ο Μανωλόπουλος συνέχισε να σκοράρει και με τρίποντο διαμόρφωσε το 28-25. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου όμως με σκόρερς τους Σάφτενάαρ, Μουράτος και Διαμαντάκος εκτόξευσαν την διαφορά και έκαναν το 38-25, με το ημίχρονο να λήγει στο 40-30 υπέρ του ΓΣΛ Φάρου.

Στο ίδιο τέμπο εξελίχθηκε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με τους φιλοξενούμενους να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού με το σκορ να είναι 49-36 υπέρ τους. Ωστόσο οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα σερί 11-0 σε σχεδόν τρία λεπτά μείωσαν στο καλάθι (47-49) και έκαναν ντέρμπι το παιχνίδι. Ο Σάφτενααρ όμως, με τέσσερις προσωπικούς πόντους έκλεισε το τριαντάλεπτο στο 56-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Παπαντωνίου διαμόρφωσε το 58-53, Μανωλόπουλος και ΜακΓκι όμως, έφεραν την ισοφάριση για την ομάδα της Κύμης (60-60). Ο Γυμναστικός Λάρισας, παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο +4 και πάλι (67-63) η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, έτρεξε ένα επιμέρους 7-4 και έφερε και πάλι το παιχνίδι στον πόντο (71-70). Ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή με τον Κάμερον Τζόουνς να μην ευστοχεί από μέση απόσταση και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 71-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71.