Ο ΚΑΟΔ “χάλασε” την επιστροφή του Πανελευσινιακού στην έδρα του, αφού στο πρώτο ματς της φετινής σεζόν στο κλειστό της “Γούβας” η ομάδα της Δράμας ήταν εκείνη που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα (76-74), σε ένα παιχνίδι που το σκορ κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Θοδωρής Ζάρας ήταν ο πρωταγωνιστής για τους νικητές, ο οποίος είχε την “βοήθεια” από τους Κακαρούδη και Πάλμερ, με τον τελευταίο να “γράφει” και το τελικό σκορ με 1/2 βολές.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν γρήγορα με 12-5 και έδειχνε να έχει τον έλεγχο, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση να αποχωρήσουν ηττημένοι και άρχισαν να βελτιώνουν την εικόνα τους. Κυρίως με τον Θοδωρή Ζάρα, ο οποίος σε όλη τη διάρκεια του ματς πήρε την ομάδα στην… πλάτη του. Το δεκάλεπτο βρήκε τον ΚΑΟΔ να προηγείται με δύο πόντους (18-12), όμως η συνέχεια ήταν καλύτερη για τους Δραμινούς.

Αν και η ομάδα της Ελευσίνας κυνηγούσε το παιχνίδι και ήταν κοντά στο σκορ, μετά την ισοφάριση του ματς σε 28-28, άρχισε το… κρεσέντο του ΚΑΟΔ, ο οποίος προηγήθηκε με 11 πόντους (39-28) κλείνοντας το ημίχρονο στους 8 (43-31).

Το ίδιο σκηνικό σημειώθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πανελευσινιακό να αναζητά λύσεις στην επίθεση και τον ΚΑΟΔ να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους διεκδικώντας την ανατροπή και τις ελπίδες νίκης που τους αναλογούσαν, την ώρα που οι παίκτες του ΚΑΟΔ εμφανίζονταν άστοχοι.

Η Ελευσίνα μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Κυριακόπουλου (73-72), με το ματς να γίνεται ντέρμπι. Ο Ζάρας έδωσε προβάδισμα τριών πόντων με 2/2 βολές, απάντησε ο Μαγκουνής, αλλά ο χρόνος δεν έφτανε για ολοκληρωτική ανατροπή. Ο Πάλμερ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ (76-74).

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-43, 53-62, 74-76
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 11 (3), Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 6, Παπανικολάου 10 (2), Γκίμπσον 18 (2), Μαγκουνής 8 (1), Λιακόπουλος 13 (1), Δεληγιάννης, Καμπ 2, Τσιάκος 3, Τζόινερ, Αβραμίδης.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 2, Καλαϊτζίδης 4, Ακεψιμαΐδης 5 (1), Μπένας, Μισέλ 9, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 16 (1), Ντέιλ, Ζάρας 25 (2), Ιωάννου, Πάλμερ 15.