11/01/2012 (17:38)

Καταιγιστικός ο Πανιώνιος, πήρε ακόμα μία νίκη στην έδρα του, αυτή τη φορά απέναντι στην Καβάλα με 87-64. Οι Νεοσμυρνιώτες απέκτησαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και με πρώτα βιολιά τους Ντίμπλερ και Σαρικόπουλο καθάρισε από νωρίς τον αγώνα. Από την Καβάλα, ξεχώρισε ο Ο’Μπράιαντ με 14 πόντους.
Παρουσιάζοντας εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα και με τους Σαρικόπουλο και Καββαδά να οδηγούν επιθετικά, ο Πανιώνιος είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου, την οποία και ολοκλήρωσε προπορευόμενος με 22-15, με την Καβάλα να στηρίζεται επιθετικά κυρίως στον Ο’Μπράιαντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Νεοσμυρνιώτες ανέβασαν συνεχώς τη διαφορά και το προβάδισμα τους δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό ύστερα από τρίποντο του Κιζ (27-17). Οι φιλοξενούμενοι είχαν περιορισμένες επιλογές στο σκοράρισμα, αφού μόνο οι Ο’Μπράιαντ και Σίμτσακ απειλούσαν ουσιαστικά το αντίπαλο καλάθι.

Οταν βρήκε ρυθμό ο Ντίμπλερ από τα 6μ.75 η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας τους 15 πόντους (37-22), τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στο διάστημα που απέμεινε δεν άλλαξε κάτι, καθώς ήταν φανερός ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων (σκόραραν όλοι πριν το ημίχρονο, εκτός από Μπόισα και Νάτζφεϊ), με την ανάπαυλα να τους βρίσκει μπροστά με 44-29.

Το επιθετικό κρεσέντο του Πανιωνίου συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όπου κρατούσε σταθερά το υπέρ του προβάδισμα. Η Καβάλα παρουσιάστηκε βελτιωμένη, όμως η καλή μέρα των “κυανέρυθρων” δεν την άφησε να πλησιάσει με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 64-47.

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του πρωταγωνίστή του ματς Σαρικόπουλου “έσπασαν” το φράγμα των 20 πόντων στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκαλέπτου και απλοποίησαν ακόμα περισσότερο την υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους. Η διαφορά “φλέρταρε” με τους 30 πόντους μέχρι το τέλος του αγώνα, όμως δεν τους ξεπέρασε και ο Πανιώνιος πανηγύρισε τη νίκη με 87-64.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Σταματόπουλος – Τσούνας.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-29, 64-47, 87-64.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 2, Κιζ 10 (2), Αθανασούλας 5 (1), Ντίμπλερ 20 (6), Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς 12, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος 19, Νάτζφεϊ 10 (1), Μπόισα, Παραγιός 2.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Γκάρισον 8 (2), Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 7 (1), Στεφανίδης 5 (1), Γεωργάκης, Κοστόβ 3 (1), Καραποστόλου 3 (1), Σίμτσακ 11, Ο’Μπράιαντ 14.