14/01/2012 (18:51)

Ο Πανιώνιος ήταν η πρώτη ομάδα (πλην των δύο αιωνίων) που κέρδισε τον Κολοσσό στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παίζοντας εκπληκτική άμυνα (κάτι που μαρτυρούν και οι μόλις 55 πόντοι παθητικό) επικράτησε εύκολα των “θαλασσί” στη Νέα Σμύρνη με 74-55.
Οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός πως δεν είχαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τον Στίβεσον στη διάθεσή τους, κατάφεραν να πάρουν σκορ σχεδόν απ όλους τους παίκτες τους και με τον Ξανθόπουλο να σημειώνει 18 πόντους έφτασαν στην εύκολη επικράτηση.

Οι “κυανέρυθροι” δεν άργησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους καθώς με όπλο την πολύ καλή αμυντική τους παρουσία και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία του Κολοσσού προηγήθηκαν από νωρίς (11-3), ενώ πριν ακόμα τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο είχαν αποκτήσει διψήφια διαφορά (15-5 στο 6′).

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στους 5 πόντους (20-15), αλλά η διαφορά άνοιξε και πάλι μέσα σε λίγα λεπτά. Ο πλουραλισμός στην επίθεση του Πανιωνίου στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μεγάλος αφού πότε ο Νάτζφεϊ, πότε ο Καββαδάς και πότε ο Σαρικόπουλος σκόραραν για να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο +15 για τους γηπεδούχους (30-15 στο 16′).

Όσο κι αν προσπαθούσαν οι “θαλασσί“, η διαφορά όχι μόνο δεν έπεφτε κάτω από τους 10 πόντους αλλά λεπτό με το λεπτό αυξανόταν (40-29 στο 22′, 46-31 στο 24′, 53-33 στο 27′). Έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε γρήγορα διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κατακτά το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα και να μειώνει τη διαφορά της από τους Ροδίτες στον ένα βαθμό.