Με νίκη ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε με 82-75 του Ικάρου μετά από ένα όμορφο παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στη νίκη, δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δείγματα του… ντέρμπι που θα ακολουθούσε φάνηκε από τα πρώτα λεπτά όταν και οι δύο ομάδες ισορροπούσαν στο σκορ και στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ίκαρο να προηγείται με πέντε πόντους, ενώ στη συνέχεια το σκηνικό είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, ισορροπούσαν το παιχνίδι (26-26, 33-33, 35-35) με τον Γιάνκοβιτς να “πυροβολεί” στην εκπνοή του ημιχρόνου και να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (41-37).

Ο Πανιώνιος στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους (47-40), όμως ο Ίκαρος δεν πτοήθηκε, συνέχισε να μάχεται και μείωσε στον πόντο στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η άμυνα των “κυανέρυθρων” έγινε πιο… σφικτή στην τελευταία περίοδο και η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς το μέρος των γηπεδούχων. Με σερί 8-0 (όλοι οι πόντοι από τον Αθανασούλα) ο Πανιώνιος πήρε και πάλι “κεφάλι” στο σκορ, όμως και πάλι οι παίκτες του Πρίφτη στάθηκαν όρθιοι.

Αρχικά μείωσαν στους τρεις πόντους (66-63), όμως ο Πανιώνιος είχε αρκετά ανεβασμένη ψυχολογία και ο Γιάνκοβιτς “καυτό χέρι” το οποίο κράτησε τους “κυανέρυθρους” σε θέση ισχύος. Ο Ίκαρος μείωσε σε 76-74  με 2/2 βολές του Βρκιτς, ο Μίλμπουρν έδωσε “αέρα” τεσσάρων πόντων στην ομάδα του και με 4/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Πανιώνιος πήρε μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 41-37, 56-55, 82-75
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 1, Αθηναίου 1, Κις 2, Μίλμπουρν 10, Αθανασούλας 11 (3), Μπατής 7 (2), Γιάνκοβιτς 20 (2), Καββαδάς, Παππάς 22 (2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 6.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 4, Βρκιτς 11 (1), Ντελκ, Φαγιέ 12 (2), Γκίμπσον 9 (2), Γιαννακίδης 13 (3), Μήτσιαλος, Σίμτσακ 12, Πάντιτς 14.