Προβλημάτισε στα φιλικά, έχασε (εύκολα) στο κύπελλο, αλλά το πρωτάθλημα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Ο Πανιώνιος, μπροστά σε 1.000 φίλους του (εξαιρετικό νούμερο για αγώνα όπως ο συγκεκριμένος), ήταν εξόχως πειστικός και χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα νίκησε με 79-65 το Περιστέρι, που είχε αντιστρόφως ανάλογη εικόνα με αυτή της πρεμιέρας.

Οι Νεοσμυρνιώτες, στηριγμένοι κυρίως στο ελληνικό τους στοιχείο, με τον Μπόγρη ουσιαστικότατο και τους Παππά – Γιάνκοβιτς να βοηθούν, έκαναν το 2/2, σηματοδοτώντας ένα πολύ καλό ξεκίνημα περιόδου.

Στο πρώτο μισό το Περιστέρι ήταν κατώτερο του αναμενομένου και ο Πανιώνιος πιο συγκρατημένος απ’ ό,τι θα έπρεπε. Αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο τολμηροί στην επίθεση η διαφορά μπορούσε να κυμανθεί σε διπλάσια επίπεδα απ’ το +11, το οποίο οι “κυανέρυθροι” πήραν προίκα στα αποδυτήρια.

Ο Γιάνκοβιτς πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και προηγήθηκαν με 2-4 και 4-8, αλλά ως εκεί. Ο Θορν ήταν εξ’ αρχής καλά κλεισμένος (διαβασμένοι οι “πάνθηρες” μετά την εντυπωσιακή του πρεμιέρα κόντρα στον Πανελευσινιακό) και ο Πέτρουλας ήταν ο μόνος που έδινε λύσεις.

Ο Παππάς έφθειρε με φάουλ τους αντιπάλους του, ο Πανιώνιος με δύο τρίποντα βρέθηκε να προηγείται με 12-8 (επιμέρους σκορ 8-0) και 16-9, πριν αντεπιτεθεί το Περιστέρι, μειώσει σε 18-15, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 22-17.

Πάνω κάτω ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο (έληξε με επιμέρους σκορ 22-16), με τον Γκιμπς να βοηθά επιθετικά, τον Μπόγρη να είναι πολύ καλός, όπως και ο Αθηναίου, και τη διαφορά να ανεβαίνει στο 25-17.

Μοναδική αντίδραση του Περιστερίου η μείωση του σκορ σε 25-20, για να απαντήσει με τον Ντραγκίσεβιτς ο Πανιώνιος (31-20) και να αυξήσει τη διαφορά σε 37-23, πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 44-33.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν… χαλαρά στην τρίτη περίοδο και ο Κομποδιέτας με τρίποντο (46-41) τους θύμισε πως τίποτα δεν τελειώνει αν δεν βγει να… τραγουδήσει η χοντρή. Αμέσως Γιάνκοβιτς και Μπόγρης έπιασαν δουλειά, ανέβασαν τη διαφορά στο 52-41, για να βρεθεί και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων (56-46) στο 29′ και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 60-51.

Αν και η διαφορά δεν ήταν… μη αναστρέψιμη, οι φιλοξενούμενοι έχοντας επιθετική έκφραση από τον Πέτρουλα και τον Κομποδιέτα κι αυτό δεν ήταν αρκετό για να “τουμπάρουν” την κατάσταση. Ακόμα και με δεδομένο ότι οι γηπεδούχοι ήταν τραγικοί στα τρίποντα (6/22), ενώ είχαν πολλές χαμένες βολές (19/28).

Ο Γκιμπς μπήκε ξανά στην εξίσωση, το σκορ πήγε γρήγορα στο 65-51,  και στο 69-54, για να κατεβάσουν και πάλι οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” τη διαφορά στο +10 (69-59), πριν οι “κυανέρυθροι” ξεφύγουν με 77-62 και δώσουν οριστικό τέλος στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-33, 60-51, 79-65.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 13, Πέιν 2, Αθηναίου 13 (3), Γκιμπς 11 (2), Αθανασούλας, Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 15 (1τρ., 8ριμπ.), Παππάς 12 (12/12 βολές), Ντραγκίσεβιτς 5, Μπούκερ 4.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 12, Κομποδιέτας 10 (2), Βλάχος, Θορν 5, Κανονίδης 8, Τζόουνς, Μάντζαρης 5, Ψαρόπουλος 6 (2), Πέτρουλας 17 (2), Μελισσαράτος 2, Ζούμπος, Παπαγιάννης.