Σ’ έναν αγώνα-τελικό με φόντο τα πλέι οφ ο ΚΑΟΔ “απέδρασε” από την Πάτρα με 63-67 επί του Απόλλωνα Πατρών στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Σπουδαία νίκη για τους Δραμινούς, οι οποίοι αφότου εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία κυνηγούν πλέον με αξιώσεις τις θέσεις για τα πλέι οφ. Αντιθέτως, οι Πατρινοί έχασαν σημαντικό έδαφος για την 8άδα. Κορυφαίοι για το συγκρότημα του Κώστα Μέξα ο Μανώλης Παπαμακάριος με 24 πόντους. Σπουδαία μέρα και για τον Θεόδωρο Ζάρα προσωπικά, καθώς με τους 11 πόντους που πέτυχε σήμερα ξεπέρασε το φράγμα των 1.000 -χρειαζόταν τουλάχιστον 10- στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣενώ με τις 4 ασίστ που μοίρασε έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία της ομάδας στην κατηγορία.

Ο Απόλλων Πατρών ξεκίνησε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε ένα προβάδισμα 8-0, όμως ο ΚΑΟΔ απάντησε μ’ ένα 11-2 και προηγήθηκε με 11-10 στα μισά της πρώτης περιόδου. Έκτοτε, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει 18-19 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Το ίδιο σκηνικό εκτυλίχθηκε και στη δεύτερη περίοδο, με πολλές εναλλαγές σκορ αλλά και δυνατές άμυνες. Οι Δραμινοί κατόρθωσαν να προηγηθούν με 23-28 δυόμισυ λεπτά πριν το τέλος, φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, και να κρατήσουν αυτό το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (27-32).

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 36-36 (7′) και στη συνέχεια να ολοκληρώσουν την ανατροπή, προπορευόμενοι με 40-39 (4′). Βλέποντας τα πράγματα να ζορίζουν, ο Μανώλης Παπαμακάριος με οκτώ προσωπικούς πόντους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 44-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με αναπτερωμένο το ηθικό, ο ΚΑΟΔ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με ένα 9-0, έκανε το 44-56, με την πλάστιγγα πλέον να γέρνει ξεκάθαρα υπέρ του. Παρόλα αυτά οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν και με 11-2 σερί -έξι πόντους από Φιτζπάτρικ και πέντε από Αργυρόπουλο- μείωσαν σε 55-58 στα μισά της περιόδου. Ο ΚΑΟΔ αν και απέκτησε μια διαφορά 6 πόντων (59-65) ένα λεπτό πριν το φινάλε, κινδύνεψε καθώς ο Φιτζπάτρικ με τέσσερις δικούς του πόντους μείωσε σε 63-65, με 11” να απομένουν για τη λήξη. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για τον Απόλλωνα Πατρών, και ο Ζάρας με 2/2 βολές, και 11 πόντους συνολικά, έφτασε τους διαμόρφωσε το τελικό 63-67 σφραγίζοντας τη νίκη για τον ΚΑΟΔ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-32, 44-47, 63-67

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 7, Αργυρόπουλος 7, Γκαλογουέι 1, Πεν 6, Φιτζπάτρικ 19(5/6β., 4/6διπ., 2/9τρ.), Αντωνάκης, Μπατής 6(1), Ελ-Αμίν 6, Γεωγαλλής, Σιγκούνας 8, Ότζο 3(1)

ΚΑΟΔ ( Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 4(1), Χάρις 11(3/3β., 4/5διπ., 7ριμπ.), Άτκινς, Όντομ 6, Σπυριδωνίδης, Μισέλ 8(8ριμπ.), Ζάρας 11(5/5β., 3/10β., 0/2τρ.), Λο, Χρυσικόπουλος, Τσαλδάρης 3(1), Παπαμακάριος 24(4/4β., 4/9διπ., 4/8τρ.)