Σε έναν αγώνα, ο οποίος ήταν ντέρμπι πριν το τζάμπολ, καθώς Λαύριο και Κόροιβος ισοβαθμούσαν στην 10η θέση της Basket League, έμεινε ντέρμπι μόνο μέχρι τα αποδυτήρια. Ενας υγιεινός απογευματινός περίπατος για τους Λαυριώτες ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα, καθώς με το επιβλητικό 93-63, πήραν βαθιά βαθμολογική “ανάσα” για τη συνέχεια της Α1.

Με ένα εκπληκτικό 1ο δεκάλεπτο στο “Λαύριο Αρένα” και με τους Πάντερ, Μπολντ και Αθανάσουλα να έχουν πάρει το “τιμόνι”, έδειξαν από νωρίς στον Κόροιβο ποιος θα είναι το αφεντικό! Το 22-13 για την ομάδα του Σερελή δεν άφηνε και πολλά περιθώρια για σχόλια, ενώ ο Καλαμπάκος έψαχνε λύσεις για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε ακόμα πιο εντυπωσιακά για το Λαύριο και ολοκληρώθηκε ακόμα καλύτερα με το 26-13 τελικό δεκαλέπτου και με “προίκα” ένα 48-26 για το β’ ημίχρονο.

Στο ίδιο έργο θεατές

Το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο ήταν το 3ο καθώς ναι μεν οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 23 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι έβαλαν 32!!! Ετσι διαμορφώθηκε το 80-49 με την ομάδα του Λαυρίου να σκέφτεται ήδη τον επόμενο αγώνα της, ενώ οι Πυργιώτες να φαίνονται έντονα προβληματισμένοι. Το 4ο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αυτό φαίνεται και από το τελικό 13-14. Χρόνο σε παιδιά που δεν παίζουν πολυ έδωσαν και οι δύο προπονητές, καθώς το παιχνίδι είχε κριθεί σχεδόν από το ημίχρονο. Το Λαύριο είχε απίστευτη πολυφωνία με 6 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Εβανς, ο οποίος πέτυχε 15π. (7/11 διπ., 1/2 βολ., 9 ριμπ., 2 ασ., 1 κλ.), ενώ από το “ναυάγιο” του Κόροιβου διασώθηκε ο Σταρκς με 18π. (6/10 διπ., 0/3 τριπ., 6/7 βολ., 5 ασ., 6 λαθ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-49, 93-63.

Λαύριο (Σερελής): Χάμιλτον 11(1), Εβανς 15, Γκρέι 11(3), Στεφανίδης 2, Μπολντς 13, Πάντερ 15(2), Τσίρος, Αθανάσουλας 11(2), Περάκης 2, Κακλαμανάκης 7, Νίξον 6, Γιαννακόπουλος.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11(3), Σταρκς 18, Μακ Γκλέλαν 13(2), Σαχμπατζίδης, Πόλαρντ 9, Μιχάλογλου 1, Σέιν 3, Χατζηνικόλας 5(1), Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης 3.