Ανατροπή και νίκη!
Το Περιστέρι επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών με 76-74 με τον Ντουάιτ Θορν να σημειώνει το νικητήριο καλάθι που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ στα τρία δεκάλεπτα της αναμέτρησης, όμως, οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη έδειξαν ψυχή και κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς.

Ο Απόλλωνας επέβαλλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 49-38, όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και στο τέλος της τρίτης περιόδου να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα της Πάτρας είχε ελαφρύ προβάδισμα ως και 15” πριν το τέλος του αγώνα, όμως ο Παπαντωνίου ισοφάρισε σε 74-74 και ο Θορν “έγραψε” το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-49, 58-61, 76-74.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 9 (1), Κομποδιέτας, Θορν 14, Κανονίδης 18 (2), Τζόουνς 3 (1), Μάντζαρης 2, Ουίλιαμς 8, Χάινς 11, Πέτρουλας 10, Μελισσαράτος 1, Ψαρόπουλος, Ζούμπος.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Καπερώνης, Γκραντ 9 (1), Λιανός 7 (1), Πέτροβιτς 19 (1), Κλάιμπερ 11 (3), Ζαφείρης 3, Τέρνερ 6, Κρόλο 2.