Ντέρμπι ουραγών στη Λευκάδα με τη σχεδόν υποβιβασμένη στην Α2, Δόξα ν’ αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα, ο οποίος ήθελε τη νίκη για να μείνει “ζωντανός” στο… κυνήγι της παραμονής, για την 22η αγωνιστική της Basket League. Ενα παιχνίδι το οποίο ήταν αμφίρροπο από την αρχή μέχρι το τέλος, τελικά τους δύο βαθμούς της νίκης κατέκτησαν οι νησιώτες με 75-70 και στην ουσία τράβηξαν μαζί τους στην Α2 τον Απόλλωνα.

Σε ένα αρκετά παραγωγικό 1ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ στην επίθεση και με δύο άμυνες να έχουν αρκετά κενά, η νησιώτες έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 24-17. Κορυφαίος μέχρι εκείνη τη στιγμή ο απόλυτα εύστοχος Σκοτ (1/1 τριπ., 4/4 διπ.) με 11π. Στη 2η περίοοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς οι φιλοξενούμενοι, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, ενώ επιθετικά έδειξαν πιο έτοιμοι από ότι στην 1η περίοδο. Με εμπνευστή τον Χίκεϊ, ο οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε πετύχει 11π. (4/5 διπ., 3/3 βολ.). Ετσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια του κλειστού της Λευκάδας με τους πατρινούς να προηγούνται 37-40.

Ντέρμπι μέχρι τέλους…

Στο β’ ημίχρονο Χάρις και Σκοτ πήραν από το χέρι τη Δόξα, ενώ ο Χίκεϊ με τον Μπαρτ για τους πατρινούς κρατούσαν το σκοράρισμα του Απόλλωνα. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος, όπου μία έπαιρναν το προβάδισμα οι νησιώτες και μία οι πελοποννήσιοι. Στο τέλος οι επτανήσιοι φάνηκαν πιο σοβαροί και τυχεροί και πήραν μία μεγάλη νίκη με 75-70 επί του Απόλλωνα που στο τέλος έδειξε αδύναμος να αντιδράσει, καθώς έπαιζε ένα παιχνίδι μια χρονιά!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Αλεξ Χάρις με 21π. (5/7 διπ., 1/2 τριπ., 8/8 βολ., 3 ασ.), ενώ για τον Απόλλωνα οι Χίκεϊ και Μπαρτ έκλεψαν τις εντυπώσεις και έδειξαν με 17π. έκαστος, ότι προσπάθησαν να σώσουν την ομάδα τους, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-40, 56-57, 75-70

Δόξα Λευκ. (Τακιανός): Σκοτ 15(1), Ντόμπλας 6, Τσαλδάρης 11(3), Χάρις 21(1), Μάρας 10(2), Πεταλωτής, Αμποτ 7(1), Ντόουελ, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 2, Ταπούτος, Ψάθας 1.

Απόλλων Π. (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 4, Μπαρτ 17(2), Μπάβτσιτς 2, Καλινόσκι 11(1), Ρέινς 6, Χίκεϊ 17(2), Νιφόρας, Βεργίνης 4, Διαμαντάκος 4, Σλαφτσάκης 2, Κουζέλογλου 3(1), Τσιάρας.