Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών με 77-71. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας ότι το ματς θα γίνει ντέρμπι, όπως και έγινε ως το φινάλε του αγώνα.

Το Ρέθυμνο πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (17-12) στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η… χαρά δεν κράτησε πολύ καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 19-19. Και πάλι όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων, δίνοντας την αίσθηση πως θα είχαν άνετο έργο.

Όμως, ο Απόλλωνας μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 13-2 πέρασε μπροστά στο σκορ με 34-29 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με τρείς πόντους (41-38).

Στην επανάληψη, από το 43-43 που ισοφάρισε το Ρέθυμνο με τρίποντο του Τσόχλα, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με σερί 13-0 (56-43) και κάπου εκεί έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, όμως ο Απόλλωνας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Στην τελευταία περίοδο, ο Απόλλωνας βρήκε… στόχο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και κατάφερε να μειώσει στον πόντο, δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (72-71), όμως ο Ντούβνιακ με ένα τρίποντο “σκότωσε” τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Αγγελόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 38-41, 61-54, 77-71.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 15 (2), Καλλινικίδης 4, Κόλιμον 12 (2), Αγγελόπουλος 3, Τσόχλας 5 (1), Ντούβνιακ 10 (1), Κόμματος 2, Κάρτερ 8, Λάτοβιτς 13 (2), Πέτγουέι 5.
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 3, Αργυρόπουλος 23 (2), Καπερώνης, Γκραντ 6, Λιανός 5 (1), Πέτροβιτς 11 (1), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 10 (2), Τέρνερ 13, Κρόλο.