Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, το Ρέθυμνο επικράτησε του Περιστερίου στην Κρήτη με 101-76 και ευχαρίστησαν με αυτόν τον τρόπο τον κόσμο που έδωσε το παρών στο κλειστό. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Χορν (17 πόντους), Κάρτερ (17 πόντους) και Προύιτ (16 πόντους). Από την πλευρά του πάντως το Περιστέρι, ελπίζει ακόμα σε παραμονή…

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα, χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα. Ο Χορν ξεκίνησε το παιχνίδι δυναμικά και οι παίκτες της αθηναϊκής ομάδας δεν κατάφεραν να τον σταματήσουν, ενώ ούτε στον επιθετικό τομέα βρήκαν λύσεις. Το Ρέθυμνο κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του από την αρχή και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο στο σκορ με 24-13.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα, καθώς κανείς από το Περιστέρι δεν κατάφερε να ξεχωρίσει και έτσι το συγκρότημα του Τζίμη Κουστένη έμεινε πίσω στο σκορ, χωρίς να μπορέσει να είναι ανταγωνιστικό. Ο Χορν συνέχισε το παιχνίδι του στην επίθεση, χωρίς να μπορέσει να τον σταματήσει κανείς, φτάνοντας στους 17 πόντους στο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 43-26 υπέρ του ΑΓΟΡ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά απέναντι στην ομάδα της Κρήτης και αρχικά βρήκαν τις λύσεις, αλλά στη συνέχεια και πάλι το Ρέθυμνο κατάφερε φέρει τα πράγματα στη θέση τους. Οι Προύιτ και Κάρτερ βοήθησαν τον Χορν στον επιθετικό τομέα και έτσι ο ΑΓΟΡ κατάφερε να κλείσει την 3η περίοδο προηγούμενος στο σκορ με 69-52.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν φυσικό είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το Ρέθυμνο είχε καταφέρει ήδη να “κλειδώσει” τη νίκη. Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι του και να μπει και πάλι στο… κόλπο της νίκης και έτσι το Ρέθυμνο πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης με 101-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 43-26, 69-52, 101-76.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 17 (1), Καλλινικίδης, Προύιτ 16 (5), Αγγελόπουλος 2, Τσαρουχάς 9 (3), Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 5 (1), Κόμματος 11 (1), Κάρτερ 17 (3), Λάτοβιτς 5 (1), Πέτγουεϊ 9 (1), Σιζόπουλος 7 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 10, Κομποδιέτας 10, Βλάχος, Κανονίδης 9, Ψαρόπουλος 9 (3), Μάντζαρης 4, Μίτσελ 16 (2), Χάινς 10, Μελισσαράτος 5, Γαλιώτος 1, Λάκκας 2, Ζούμπος.